Referendum w Kurdystanie zakończone. Wysoka frekwencja i brak incydentów

Świat
Referendum w Kurdystanie zakończone. Wysoka frekwencja i brak incydentów
PAP/EPA/GAILAN HAJI

W irackim Kurdystanie zakończyło się referendum w sprawie niepodległości tego regionu. Lokale wyborcze były otwarte dłużej niż przewidywano - do godz. 19 czasu lokalnego. Nie odnotowano poważnych incydentów, a frekwencja wyniosła 78 proc.

Na godzinę przed zaplanowanym zakończeniem plebiscytu przed wieloma punktami głosowania wciąż stały długie kolejki oczekujących, dlatego też głosowanie przedłużono o godzinę.

 

Wysoka frekwencja

 

Według danych na godzinę 18 frekwencja w kurdyjskim referendum niepodległościowym osiągnęła 78 proc. W Irbilu głosowało 86 proc. uprawnionych, w bogatym w ropę i gaz Kirkuku ponad 78 proc., w jazydzkim Sindżarze - 92 proc., na zamieszkanej w dużej mierze przez ludność chrześcijańską Równinie Niniwy - 80 proc., a w będącym częścią irackiej prowincji Dijala i zamieszkanym przez Kurdów-szyitów dystrykcie Chanakin - 96 proc.

 

Zarówno Równina Niniwy, Sindżar, Chanakin, jak i Kirkuk formalnie nie należą do Regionu Kurdystanu. Są to tzw. tereny sporne, na których zgodnie z iracką konstytucją miało się odbyć referendum o przyłączeniu do Regionu Kurdystanu.

 

W Chanakin znajduje się również największy w Iraku cmentarz polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej. Spoczywa tu ponad 400 Polaków.

 

Wyniki w ciągu 24 godzin

 

Niższą frekwencję odnotowano między innymi w Tuz Churmatu w prowincji Salahadin, gdzie głosowało 67 proc. Tuz Churmatu również należy do terenów spornych i jest częściowo kontrolowane przez szyickie Oddziały Mobilizacji Ludowej.

 

Mimo obaw nie odnotowano żadnych poważnych incydentów i prób zakłócenia przebiegu referendum, choć przed niektórymi punktami wyborczymi ustawiły się długie kolejki i wielu wyborców musiało czekać kilka godzin, by oddać głos. Przed niektórymi lokalami wyborczymi gromadzili się również arabscy uchodźcy z terenów nie objętych referendum, chcący mimo to oddać głos w referendum.

 

Wyniki referendum spodziewane są w ciągu 24 godzin.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie