Biały Dom rozszerzył zakaz wjazdu na terytorium USA

Świat
Biały Dom rozszerzył zakaz wjazdu na terytorium USA
PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Biały Dom rozszerzył do 8 listę państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Nowe regulacje zastąpią tymczasowy zakaz wjazdu do USA dla obywateli muzułmańskich państw, którego ważność wygasła w niedzielę wieczorem.

Nowy zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych obejmuje obywateli pięciu państw (Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu) z siedmiu zamieszkiwanych przez muzułmańską większość, które znalazły się na pierwotnej liście krajów objętych zakazem wjazdu oraz dodatkowo Koreę Północną, Czad i Wenezuelę.

 

Pierwotne restrykcje zostały wprowadzone w styczniu br. przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na podstawie rozporządzenia wykonawczego, a następnie - z powodu chaosu, jaki spowodowały na amerykańskich lotniskach, oraz protestów organizacji broniących praw człowieka i władz stanowych - były zmodyfikowane rozporządzeniem z 16 marca.

 

"Mam obowiązek ochrony bezpieczeństwa i interesów USA"

 

W przypadku mieszkańców Wenezueli nowy zakaz ma ograniczony charakter - obejmuje tylko członków rządu prezydenta Nicolasa Maduro i członków ich najbliższej rodziny.

 

Nowe ograniczenia nie obejmują obywateli Sudanu, których dotyczyło styczniowe rozporządzenie antyimigracyjne.

 

- Jako prezydent mam obowiązek ochrony bezpieczeństwa i interesów Stanów Zjednoczonych oraz ich mieszkańców - stwierdził prezydent Trump w uzasadnieniu wydanego w niedzielę rozporządzenia wykonawczego. "Nie możemy pozwolić na wjazd do naszego kraju tych, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować" - dodał na Twitterze w wiadomości opublikowanej wkrótce po ogłoszeniu rozporządzenia.

 

 

 

W przeciwieństwie do pierwotnego zakazu wjazdu, który został wprowadzony na 90 dni, nowe rozporządzenie jest bezterminowe i ma charakter warunkowy: lista państw, których obywatele są objęci zakazem wjazdu, może być rozszerzona bądź ograniczona w zależności od decyzji ministerstwa bezpieczeństwa narodowego po przeglądzie dokonywanym co 100 dni. Nowe restrykcje dla obywateli wymienionych w rozporządzeniu Trumpa ośmiu państw w pełni wejdą w życie 18 października; nie będą miały jednak zastosowania dla tych mieszkańców objętych zakazem państw, którzy otrzymali wizy przed wydaniem nowego rozporządzenia.

 

Gwałtowne protesty i krytyka

 

Biały Dom poinformował, że chociaż Irak nie spełnia wymaganych kryteriów pozwalających na zweryfikowanie przybyszów z tego kraju, kraj ten nie został objęty nowym zakazem "ze względu na bliską współpracę" z USA i walkę z Państwem Islamskim.

 

Pierwotne, wydane w styczniu i zmodyfikowane w marcu, rozporządzanie prezydenta Trumpa o zakazie wjazdu na teren USA obywateli siedmiu państw spotkało się z gwałtownymi protestami i było krytykowane jako "antymuzułmańskie", ponieważ obejmowało wyłącznie państwa zamieszkiwane przez większość muzułmańską. W rezultacie działań prawnych podjętych przez prokuratorów generalnych szeregów stanów, większość klauzul pierwotnego rozporządzenia antyemigracyjnego Trumpa zostało zablokowanych bądź zawieszonych przez sędziów federalnych sądów apelacyjnych jako niezgodne z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Sąd Najwyższy zgodził się rozpatrzyć zasadność pierwotnego rozporządzenia podczas posiedzenia 10 października, jednak zdaniem ekspertów po wydaniu przez Trumpa nowego rozporządzenia, Sąd może teraz zrezygnować z tego zamiaru.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie