Andrzej Duda zmienia konstytucję. Przygotował projekt. Zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje

Polska

Prezydent Andrzej Duda podczas przedstawiania swoich projektów ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa poinformował o przygotowaniu projektu zmiany Konstytucji. Jednocześnie zaprosił na konsultacje w tej sprawie przedstawicieli klubów parlamentarnych. Konsultacje mają się rozpocząć jeszcze w poniedziałek o godz. 16:00 w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent podczas prezentacji ustaw o sądownictwie pokazał także "gotowy projekt zmiany Konstytucji".

 

Chodzi o zaproponowaną przez głowę państwa nową ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje, że jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, to wyboru spośród zgłoszonych Sejmowi kandydatów dokona prezydent.

 

- Przygotowałem projekt zmiany konstytucji, który pozwoli prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze - powiedział Andrzej Duda.

 

Duda poinformował, że na niezgodność tego rozwiązania z Konstytucją wskazały PiS i Nowoczesna.

 

- Ja oczywiście nie chcę, żeby pojawiły się żadne rozwiązania, co do których będą wątpliwości, czy one będą zgodne z konstytucją, czy nie - zadeklarował prezydent.

 

Poinformował także, że na godzinę 16:00 w poniedziałek zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych do Pałacu Prezydenckiego, aby odbyć konsultacje w tej sprawie.

 

Duda przypomniał także, że zmiana w konstytucji musi być zaakceptowana przez 2/3 posłów (307 głosów "za"). Zaznaczył, że jeśli będzie miał pewność, że taka zmiana zostanie uchwalona, złoży projekt zmian w ustawie o KRS z odpowiednim zapisem.

 

- Jeżeli nie, to będziemy mieli problem i będzie potrzebne inne rozwiązanie - powiedział Andrzej Duda i dodał, że liczy na "dalsze konstruktywne konsultacje z klubami".

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie