Petru: moją wypowiedź ws. "afery billboardowej" rozpatrzy komisja etyki

Polska
Petru: moją wypowiedź ws. "afery billboardowej" rozpatrzy komisja etyki
PAP/Darek Delmanowicz

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował na Twitterze, że marszałek Sejmu skierował do sejmowej komisji etyki jego wystąpienie dot. "afery billboardowej". Podczas posiedzenia Sejmu szef N domagał się od premier wyjaśnień ws. kampanii Polkiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy".

Jak wynika z pisma opublikowanego w niedzielę na portalu społecznościowym przez Petru, marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił się do sejmowej komisji o rozważenie, czy w swojej wypowiedzi lider N "nie naruszył zasad etyki poselskiej".

 

 

"Od słów posła Mularczyka do czynów...?" - napisał poseł Nowoczesnej. Poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) opublikował w ubiegłą sobotę wpis na Twitterze, w którym ostrzegał członków opozycji wytoczeniem spraw sądowych: "Niebawem ruszą sprawy sądowe i prokuratorskie wobec totalnej (opozycji). Dosyć już arogancji, chamstwa i pomówień".

 

"Czy firmy wiedziały za co płacą?"

 

Petru - podczas ostatniego posiedzenia Sejmu - podkreślił, że oczekuje od premier Beaty Szydło "wyjaśnień w sprawie sprzeniewierzenia środków publicznych na kampanię finansową, na kampanię partyjną PiS-u". Miał na myśli kampanię Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy".

 

Petru pytał m.in. "czy były naciski, jeśli chodzi o wypłaty pieniędzy na fundację narodową?", "czy firmy, które wpłacały te środki, wiedziały, na co one będą przeznaczone?" oraz "jakie działania zostały podjęte przez prezesów spółek, aby pieniądze, które zostały przeznaczone na Fundację Narodową, nie poszły na kłamliwą, partyjną propagandę".

 

- Chciałem zwrócić uwagę, że to jest kwota 19 mln zł i o taką też kwotę powinna być obniżona subwencja dla waszej partii, dla PiS-u, jeżeli chodzi o finansowanie partii politycznych - mówił lider Nowoczesnej.

 

Budowa wizerunku Polski

 

Kampania Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości, od początku budzi kontrowersje. Posłowie PO złożyli wniosek o jej zbadanie przez CBA; Nowoczesna m.in. skierowała pismo do szefa PKW o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową. PKW w poniedziałek poinformowała, że obecnie nie ma narzędzi do tego, by zbadać działalność tzw. kampanii billboardowej.

 

Misją powołanej latem zeszłego roku Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie