"Wyrobiła sobie wizerunek matki narodu, któremu Niemcy zaufali". Fenomen Angeli Merkel

Świat

Angela Merkel jest jednym z najpopularniejszych światowych przywódców. W wyborach do Bundestagu o urząd kanclerza zabiegać będzie już po raz czwarty. Mimo ostrej krytyki ze strony niektórych wyborców i samej opozycji, że popełniła wiele błędów związanych z polityką uchodźczą, Merkel jest pozytywnie oceniana przez prawie połowę społeczeństwa.

Na wizerunkowy sukces Merkel składa się wiele elementów. To m.in. stanowczość, również wobec swoich współpracowników i dawkowanie humoru. Obserwatorzy jej kariery mówią otwarcie: to doktor fizyki z krwi i kości

 

- Angela Merkel rządzi bez emocji. Jest konkretna. Nie zachowuje się jak polityk z jakąś ideologią w głowie. Rozwiązuje problemy jeden do jednego. Wyrobiła sobie wizerunek matki narodu, któremu Niemcy po prostu zaufali - powiedział prof. Oskar Niedermayer, politolog z Instytutu Otto Suhr.

 

"Usunęła wszystkich potencjalnych wrogów"

 

Merkel, choć utrzymuje z niektórymi światowymi przywódcami bardzo intensywne kontakty, nie pokazuje tego, że mogłaby z nimi kraść konie. Jest też wyjątkowo odporna na krytykę. I to nie tylko z zewnątrz. 

 

Obserwując jej karierę polityczną w CDU, widać wyraźnie, że swoją ścieżkę dobrze planowała, a przeciwników odpowiednio analizowała.

 

- Wewnątrz własnej partii - CDU - z drogi usunęła wszystkich potencjalnych wrogów. To bardzo jej pomogło utrzymać kurs, który teoretycznie mógłby być zagrożony - tłumaczy prof. Niedermayer.

 

"Trzyma dystans do nowych mediów"

 

Kanclerz Merkel nigdy nie ukrywała, że w kampanii wyborczej woli tradycyjną formę jej prowadzenia i gdyby nie jej bliscy współpracownicy, nie walczyłaby o głosy wyborców w sieci.

 

- Merkel w mediach społecznościowych wypada dzięki temu autentycznie. Nie ukrywa tego, że trzyma dystans do nowych mediów. I to jest odbierane pozytywnie… Może dlatego, że jednak mimo wszystko decyduje się na udzielanie wywiadów videoblogerom - powiedział prof. Martin Emmer, medioznawca i socjolog.

 

Merkel zapowiada, że jeżeli uda się jej stworzyć rząd, będzie rządzić do końca kadencji, czyli przez najbliższe cztery lat. Ale będzie to najprawdopodobniej jej ostatnia kadencja.

 

Polsat News

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie