Najwyższy poziom zagrożenia wulkanicznego na Bali. Ewakuowano już 10 tys. osób

Świat
Najwyższy poziom zagrożenia wulkanicznego na Bali. Ewakuowano już 10 tys. osób
PAP/EPA/MADE NAGI

Ponad 10 tys. osób zostało ewakuowanych z domów na indonezyjskiej wyspie Bali z powodu wzmożonej aktywności wulkanu Gunung Agung - poinformowała agencja AFP. W piątek władze Indonezji podniosły poziom zagrożenia wulkanicznego na najwyższy.

Od sierpnia Gunung Agung wykazuje zwiększoną aktywność. W tym tygodniu w jego pobliżu zarejestrowano setki wstrząsów. Zdaniem wulkanologów mogą one zwiastować zbliżającą się erupcję.

 

Indonezyjskie władze ostrzegły, że nikt nie powinien znajdować się w promieniu 12 km od krateru wulkanu. Zapewniły jednocześnie, że nie ma zagrożenia dla osób przebywających na pozostałych częściach wyspy.

 

Ostrzeżenia dla turystów

 

Jak podała agencja AFP, lotnisko w Denpasar, stolicy prowincji Bali, funkcjonuje bez zakłóceń, ale jego pracownicy monitorują dokładnie rozwój sytuacji.

 

Australijski rząd ostrzegł swoich obywateli przed odwiedzaniem Bali i zaapelował do nich, by "zachowali najwyższy stopień uwagi oraz stosowali się do instrukcji indonezyjskich władz".

 

Bali to wyspa popularna wśród turystów. Co roku odwiedza ją miliony zagranicznych gości. Gunung Agung, stratowulkan i najwyższy szczyt wyspy (3142 m n.p.m.), znajduje się ok. 70 km od kurortu Kuta.

 

W wyniku erupcji Gunung Agung w 1963 r. zgięło ponad tysiąc osób. Od tego czasu wulkan był uśpiony.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie