"Los przywódców rewolucji francuskiej powinien być przestrogą". Gersdorf o reformie sądownictwa

Polska

- Nie mam wątpliwości, że kluczowe decyzje polityczne dotyczące sądów od 2015 roku zmierzają do całkowitej destrukcji państwa takiego jakim ono jest i budowy nowego - powiedziała prof. Małgorzata Gersdorf. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego na obchodach 35. rocznicy samorządu radców prawnych stwierdziła, że władza sądownicza w Polsce jest słaba.

- Konsekwentnie i otwarcie powtarzam, że w ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie złamano obowiązującą konstytucję. Nie wątpię, że te fakty będą zapamiętane. Odnoszę jednak wrażenie, że nie wszyscy rozumieją jaka jest rola sądów i sędziów w tym moja. To nie my mniej lub bardziej udolnie stawiamy winnych w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu. To nie my prowadzimy polityczne spory. Jesteśmy, jak już kiedyś mówiłam i podkreślałam, najsłabszą z władz. Nie mamy oręża - powiedziała Gersdorf.

 

Podczas wystąpienia prosiła aby politycy każdej z opcji powstrzymali się od obsadzania sędziów nie w ich roli, a przy okazji "zachowali powściągliwość w ocenach działalności sędziów i sądów, pamiętając słynną maksymę przypisywaną Napoleonowi: ten kto nic nie robi, nie myli się nigdy".

 

"Rewolucji nie należy mylić z reformami"

 

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego zaznaczyła, że brutalnie niszczona jest ciągłość funkcjonowania instytucji państwowych, co jest "sytuacją rewolucyjną na miarę XXI wieku".

  

- Rewolucji nie należy mylić z reformami. To pierwsze zawsze oznacza zniszczenie zastałych struktur państwa po to, aby ustanowić własne na ogół niedemokratyczne rządy. Rewolucji nie roznieca się w interesie ludzi. W historii ludzkości nie znajdziemy bytu politycznego, który służyłby obywatelom dzięki temu, że na skutek przewrotu politycznego pozbyli się swoich instytucji. Silniejsza - na chwilę - może stać się tylko władza nad społeczeństwem tych, którzy procesem zniszczenia próbują sterować. Jednak los przywódców rewolucji francuskiej powinien być dla nich przestrogą - zaznaczyła Gersdorf.

 

Polsat News

 

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie