Nieoficjalnie: Duda i Kaczyński zawarli kompromis. Nie będzie skracania kadencji członków KRS

Polska
Nieoficjalnie: Duda i Kaczyński zawarli kompromis. Nie będzie skracania kadencji członków KRS
Polsat News

Między prezydentem Andrzejem Dudą a liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim miał zostać zawarty kompromis w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym - podała w sobotę gazetaprawna.pl.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal, w ustawie o KRS nie będzie skracania kadencji członków KRS, a nowi będą wybierani większością trzech piątych tak jak chciał wcześniej Andrzej Duda. W razie pata członków KRS ma wskazywać prezydent.

 

Z kolei w ustawie o Sądzie Najwyższym o wygaszeniu funkcji obecnych sędziów będzie decydowało kryterium emerytalne - wiek dla kobiet i mężczyzn ma wynosić 65 lat. To oznacza, że gdy ustawa wejdzie w życie z automatu zostanie wygaszony mandat I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która wkrótce kończy 65 lat.

 

Efekt spotkania

 

Według portalu Gazetaprawna.pl, taki kształt rozwiązań ma być efektem piątkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który pojawił się z listą oczekiwań, jakie ma PiS wobec projektów.

 

Projekty obu ustaw mamy poznać w poniedziałek, potem prezydent ma konsultować je jeszcze publicznie przed wysłaniem do Sejmu.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie