Festiwal w Gdyni: Złote Lwy dla "Cichej Nocy". Nagroda publiczności dla "Najlepszego"

Kultura

Najlepszym filmem podczas 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni okazała się "Cicha Noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego. Dawid Ogrodnik - odtwórca głównej roli - otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Wśród kobiet tryumfowały Eliane Umuhire i Jowita Budnik za "Ptaki śpiewają w Kigali". Film w reżyserii śp. Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze został nagrodzony Srebnymi Lwami.

O filmie "Najlepszy" opowiadał Łukasz Muszyński z portalu filmweb.pl.

 

"Cicha noc" jest jednym z 17. filmów prezentowanych w Konkursie Głównym podczas tegorocznego Festiwalu. To pełnometrażowy debiut reżysera, który w Gdyni pokazał także krótkometrażowe "60 kilo niczego".

 

Film opowiada o pracującym w Holandii Adamie (Dawid Ogrodnik), który niespodziewanie wraca do rodzinnego domu na Boże Narodzenie. "Adam w powrocie ma swój cel - cel, który może zmienić jego dalsze życie oraz życie jego rodziny, w której sukces jednego staje się sukcesem wszystkich."

 

W obsadzie "Cichej nocy" oprócz Ogrodnika znaleźli się także m.in. Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Maria Dębska oraz Tomasz Schuchardt.

 

Srebrny lew, złoty pazur

 

Srebrnym Lwem nagrodzony został ostatni film śp. Krzysztofa Krauze "Ptaki śpiewają w Kigalii". Obraz został dokończony samodzielnie przez reżyserkę po śmierci jej męża.

 

Film opowiada o ludobójstwie w Rwandzie, choć nie dzieje się w trakcie rzezi, podczas której z rąk plemienia Hutu zginęło około miliona wrogich im Tutsich.

 

"Photon" Normana Leto został wyróżniony Złotym Pazurem - nagrodą dla najlepszego filmu w Konkursie Inne Spojrzenie.

 

"Najlepszego" Łukasza Palkowskiego doceniła z kolei publiczność. Uroczystość wręczenia nagród 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w sobotę w gdyńskim Teatrze Muzycznym.

 

Najlepsi aktorzy

 

Za najlepszą rolę męską nagrodę odebrał Dawid Ogrodnik ("Cicha noc"). Najlepszymi pierwszoplanowymi kreacjami kobiecymi jury uznało - podobnie jak stało się to na Festiwalu w Karlowych Warach - Eliane Umuhire i Jowitę Budnik ("Ptaki śpiewają w Kigali").

 

Za role drugoplanowe wyróżniono Magdalenę Popławską ("Atak paniki", reż. Paweł Maślona) oraz Łukasza Simlata ("Amok", reż. Kasia Adamik).

 

Jury Konkursu Głównego za profesjonalny debiut aktorski doceniło także Kamilę Kamińską ("Najlepszy", reż. Łukasz Palkowski).

 

PAP

bas/nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie