"Ocal środowisko!". Darmowa komunikacja w Europejski Dzień bez Samochodu

Polska
"Ocal środowisko!". Darmowa komunikacja w Europejski Dzień bez Samochodu
Polsat News

Z okazji Dnia bez Samochodu mieszkańcy wielu polskich miast pojadą komunikacją miejską za darmo. Akcja ma zachęcić do dbania o środowisko i do mniejszego zużycia paliwa.

Europejski Dzień bez Samochodu jest obchodzony w Polsce po raz szesnasty.  Jest punktem kulminacyjnym Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywającego się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Jego celem jest ograniczenie emisji spalin.

 

Darmowe metro, kolej i rowery

 

W Warszawie decyzją Rady Miasta zostały otwarte bramki w metrze, a kasowniki w autobusach i tramwajach wyłączone. Bez opłat będzie można także podróżować w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w obszarze obowiązywania oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD".

 

Koleje Mazowieckie poinformowały również, że tego dnia podróżni mogą nieodpłatnie podróżować wszystkimi pociągami uruchamianymi przez KM w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica.

 

W Poznaniu natomiast, bez opłat można przejechać do pracy rowerem. Pierwsza godzina wypożyczenia Poznańskiego Roweru Miejskiego jest darmowa.

 

Jak podaje Urząd m.st. Warszawy, rocznie z komunikacji publicznej w stolicy korzysta ponad 1 miliard osób.


W Gdańsku za darmo, tylko dla kierowców

 

Niektóre miasta zdecydowały się na częściowy "dzień bez opłat" - oferta jest skierowana tylko i wyłącznie dla kierowców. Darmowy przejazd jest możliwy po okazaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu, w którym podróżujący figuruje jako właściciel, lub współwłaściciel pojazdu. Takie ograniczenia zastosowano m.in. w Trójmieście.

 

Wyścig na rozdawnictwo darmowych usług przewozowych to nie jest dobry pomysł. Środki utracone tego dnia poprzez niezakupienie biletów, to wymierne straty dla gmin. Można te pieniądze spożytkować w lepszy, bardziej efektywny sposób, np. na zwiększenie oferty przewozowej, zakup nowego taboru itd. - powiedział portalowi trójmiasto.pl przewodniczący Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej Hubert Kołodziejski

 

PAP, trojmiasto.pl

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie