Prokuratura będzie się włączać w sprawy pokrzywdzonych przez firmy odszkodowawcze. "Są firmy, które żerują na ludzkich tragediach"
Prokuratorzy stają w obronie ofiar firm odszkodowawczych - na polecenie Prokuratury Krajowej zbierają informacje na temat nieuczciwych działań tego rodzaju firm, nazywanych przez media „łowcami nieszczęść”.
- Prokuratorzy będą się włączać w sprawy cywilne po stronie pokrzywdzonych, którzy od firm odszkodowawczych dostają w skrajnych przypadkach nawet tylko połowę należnego zadośćuczynienia - powiedział minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Oszukańczy mechanizm polega na tym, że firmy odszkodowawcze, działając jako pośrednicy, w imieniu osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych albo rodzin osób, które zginęły, zawierają ugody z towarzystwami ubezpieczeniowymi dotyczące wysokości zadośćuczynienia. Nie wypłacają jednak poszkodowanym pełnych kwot, uzasadniając to własnymi kosztami. Zatrzymują dla siebie nawet 50 proc.
- To nieuczciwe praktyki, którym chcemy zapobiec. Są firmy, które żerują na ludzkich tragediach. Obiecują wsparcie, a kierują się wyłącznie żądzą zysku. Wykorzystują sytuacje, gdy ludzie, których dotknęła tragedia, są pogrążeni w rozpaczy i łatwowiernie przyjmują rzekomą pomoc - podkreślił minister sprawiedliwości.
"Państwo jest od tego, żeby bronić interesów słabszych"
Prokuratura zgłosiła już udział w jednej ze spraw, w której bliscy osoby zmarłej w wypadku wystąpili do sądu przeciwko firmie odszkodowawczej, w związku z przywłaszczeniem znacznej części należnego rodzinie zadośćuczynienia. To reakcja na informację od sędziego orzekającego w sprawach cywilnych o zapłatę.
- Państwo jest od tego, żeby bronić interesów słabszych. Zadbać o to, żeby ludzie, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji - a nie mają wiedzy i doświadczenia w skomplikowanych sprawach prawnych - nie padali ofiarą naciągaczy - zaznaczył Ziobro.
Z uwagi na szeroki charakter procederu, zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand zwrócił się do prokuratur regionalnych o informacje na temat doniesień składanych w podobnych sprawach w poszczególnych prokuraturach, a także działań podejmowanych przez prokuratorów.
- Jednocześnie proszę o zwrócenie się ze stosownymi pismami do prezesów sądów o ujawnianie opisanych wyżej przypadków działania na szkodę ubezpieczonych i kierowanie zawiadomień w tym przedmiocie do wybranych prokuratur - napisał prok. Hernand.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze