"Orły Górskiego" z niższymi emeryturami. Efekt ustawy dezubekizacyjnej

Polska
"Orły Górskiego" z niższymi emeryturami. Efekt ustawy dezubekizacyjnej
Wikimedia.org
Piłkarze Kazimierza Górskiego po strzeleniu gola na 2:0 w meczu Polska-Włochy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1974 r.

Piłkarze reprezentacji Polski, którzy zdobyli medale mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich dostaną niższe emerytury. Obejmie ich bowiem ustawa dezubekizacyjna - informuje "Gazeta Wyborcza". A to dlatego, że byli zawodnikami milicyjnych klubów. Mniej pieniędzy dostaną też sportowcy, którzy w PRL reprezentowali kluby tzw. pionu milicyjnego (gwardyjskiego), znajdującego się w strukturach MSW.

Od 1 października w ramach tej ustawy każdy, kto jej podlega, dostanie znacznie niższą emeryturę z powodu "służby na rzecz totalitarnego państwa". Ustawa dotknie więc piłkarzy, którzy w czasach PRL grali w klubach milicyjnych - m.in. Polonii Bydgoszcz, Olimpii Poznań, Wiśle Kraków i Gwardii Warszawa.

 

Kmiecik, Szymanowski i inni


Sportowcy byli oficjalnie zatrudnieni na etatach jako funkcjonariusze. jednym z nich jest np. Kazimierz Kmiecik, jeden z najlepszych polskich piłkarzy - złoty medalista igrzysk olimpijskich z 1972 roku, srebrny z 1976 roku i brązowy medalista mistrzostw świata 1974. To dlatego, że w tym czasie grał w Wiśle Kraków.


Podstawowym piłkarzem olimpijskiej drużyny był rówieśnik Kmiecika Jerzy Kraska - piłkarz warszawskiej Gwardii, kolejny zawodnik z milicyjnego klubu. W kadrze Kazimierza Górskiego z występował także Antoni Szymanowski - wówczas zawodnik Gwardii, ale znany z wieloletnich występów w Wiśle.

 

Wdowa po odznaczonym w III RP


Ustawa dotknie też wdowy po piłkarzach, np. Urszulę Norkowską, która była żoną Mariana Norkowskiego, legendy Polonii Bydgoszcz.


Norkowski, odznaczony już w III RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zmarł 16 lat temu. Jako zawodnik Polonii, z etatem w milicji, podlega dezubekizacji. Urszula Norkowska już otrzymała decyzję o obniżeniu renty po mężu.


Ministerstwo Sportu nie odpowiedziało na pytania "GW", czy przewiduje wnioski o odejście od stosowania ustawy dezubekizacyjnej w stosunku do sportowców lub ich rodzin występujących w barwach klubów gwardyjskich w czasach PRL.

 

Gazeta Wyborcza

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie