OBWE: obie strony konfliktu w Donbasie łamią porozumienia

Świat
OBWE: obie strony konfliktu w Donbasie łamią porozumienia
Polsat News

W konflikcie między siłami rządowymi Ukrainy a prorosyjskimi separatystami w Donbasie obie strony łamią porozumienia o rozejmie - oświadczył w piątek wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE) Alexander Hug.

- Cały czas dochodzi do naruszeń. Strony konfliktu oświadczają, że realizują porozumienia mińskie, ale ciągle je łamią. W ciągu trzech lat ustaliła się tendencja, że to, co odbywa się w Donbasie, jest normą - powiedział Hug na konferencji prasowej w Kijowie.

 

Poinformował jednocześnie, że ostatni tydzień przyniósł zmniejszenie wzajemnych ostrzałów na linii rozdziału.

 

- Sytuacja związana z bezpieczeństwem w strefie (prowadzonej przez Ukrainę) operacji antyterrorystycznej pozostaje niestabilna. Liczba naruszeń porozumień o zawieszeniu broni zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim tygodniem o 10 procent, jednak przypadki przemocy odnotowywane były we wszystkich gorących punktach - podkreślił.

 

Wiceszef OBWE przekazał także, że od początku bieżącego roku w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie separatyści kontrolują dwie samozwańcze republiki ludowe, zabitych zostało 68, a rannych - 318 osób cywilnych. - Jest to o 18 procent więcej niż w tym samym okresie 2016 roku - oświadczył.

 

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Ogółem zginęło w nim ponad 10 tysięcy osób.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie