Kilkaset interwencji strażaków po ulewach. Przekroczone stany alarmowe na rzekach

Polska

Ponad 220 razy interweniowała straż pożarna na terenie woj. małopolskiego do godziny 6. rano w piątek w związku z opadami deszczu. Stan alarmowy jest przekroczony na dziewięciu wodowskazach. Po ulewach, jakie przeszły nad woj. śląskim minionej doby, poziom wód w rzekach osiągnął bardzo wysoki poziom - w siedmiu miejscach przekroczone są stany alarmowe, ostrzegawcze - w 18.

Jak poinformował oficer dyżurny komendy wojewódzkiej PSP w Krakowie, najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: wadowickim, krakowskim i limanowskim. Strażacy zajmowali się głównie wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i posesji, udrażnianiem mostków i przepustów. Było też kilka interwencji związanych z umacnianiem wałów.

 

W piątek rano opady deszczu ustały w Małopolsce. Stany alarmowe przekroczone są na wodowskazach w dziewięciu miejscach, a ostrzegawcze - w 17.

 

Pogotowia przeciwpowodziowe w 13 gminach

 

Jak poinformowała Joanna Paździo, kierownik oddziału ds. mediów i komunikacji społecznej wojewody małopolskiego, pogotowia przeciwpowodziowe zostały wprowadzone w 13 gminach i powiatach w tym w miastach: Kraków, Oświęcim i Grybów; powiatach: Nowy Targ, Limanowa, Oświęcim, Bochnia oraz gminach: Bobowa, Iwkowa, Ciężkowice, Szerzyny, Liszki, Pcim.

 

Paździo podkreśliła, że we wszystkich zbiornikach wodnych województwa małopolskiego zachowana jest wymagana rezerwa powodziowa.

 

IMiGW przekazało informację o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wiśle. 


Wysoki stan rzek w woj. śląskim

 

W kilku samorządach od czwartkowego popołudnia i wieczora obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Chodzi o miasto Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, gminę Łękawica, a także powiaty: bielski, bieruńsko-lędziński, cieszyński, pszczyński i żywiecki.

 

Jak podało w piątek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, minionej doby strażacy interweniowali w regionie 143 razy. Większość zgłoszeń związana była z wypompowywaniem wody. Najwięcej interwencji odnotowano w Żywcu (42), Bielsku (37) i Cieszynie (17).

 

W Żabnicy (pow. żywiecki) podmyta została droga gminna na długości ok. 30-40 m. Jezdnia zapadła się tam na całej szerokości, odcinając dojazd do 20 domów z 80 osobami. Jak podały wojewódzkie służby kryzysowe, na miejscu są dwa zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

 

Z danych WCZK wynika, że w piątek rano poziom wód w rzekach na terenie woj. śląskiego w siedmiu miejscach przekroczył stany alarmowe. Najgorzej sytuacja wygląda w Goczałkowicach, gdzie na Wiśle stan alarmowy przekroczony został o 62 cm. Stany alarmowe przekroczone zostały też na Wiśle w Skoczowie oraz rzekach: Brynica w pow. tarnogórskim , Koszarawa w pow. żywieckim, Pszczynka w pow. pszczyńskim, Biała w mieście Bielsko-Biała, Iłownica w pow. bielskim.

 

 

Poziom wód ma się zmniejszać

 

Stany ostrzegawcze przekroczono w 18 miejscach w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, będzińskim, cieszyńskim, pszczyńskim, raciborskim, żywieckim oraz w mieście Bielsko-Biała.

 

W większości z tych miejsc - wynika z podanych informacji - poziom wód ma się zmniejszać lub utrzymywać na tym samym poziomie.

 

Trend wznoszący dotyczy jedynie Odry w pow. raciborskim (przekroczone już stany ostrzegawcze) i Brynicy w stacji Brynica w pow. tarnogórskim (tam stan alarmowy przekroczony jest już o 6 cm).

 

Synoptycy nadal przewidują w woj. śląskim opady deszczu, choć już nie tak intensywne jak wcześniej.

  

20 centymetrów śniegu leżało w piątek rano na szczycie Kasprowego Wierchu - poinformowała dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Zimowa aura panuje w Tatrach od wysokości 1600 m n.p.m. Biało zrobiło się m.in. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz na szczytach okalających Morskie Oko.

  

PAP, Polsat News, polsatnews.pl

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie