Erdogan: Turcja wyśle wojska do syryjskiej prowincji Idlib

Świat
Erdogan: Turcja wyśle wojska do syryjskiej prowincji Idlib
PAP/EPA/JASON SZENES

Turcja skieruje wojska do prowincji Idlib, na północy Syrii, w ramach porozumienia z Rosją o tzw. strefach deeskalacji - oświadczył w czwartek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, przebywający w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Temat stref deeskalacji w Syrii, uzgodnionych przez Turcję, Rosję i Iran, będzie poruszony w rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w przyszłym tygodniu podczas jego wizyty w Ankarze - dodał Erdogan w wywiadzie dla agencji Reutera.

 

- Zgodnie z tym porozumieniem Rosja jest odpowiedzialna za utrzymanie bezpieczeństwa poza regionem (prowincją) Idlib, a Turcja za utrzymanie bezpieczeństwa w regionie (prowincji) Idlib - przypomniał turecki przywódca.

 

- To zadanie nie jest łatwe. (...) Z Putinem będziemy rozmawiać o dodatkowych działaniach potrzebnych do wyeliminowania terrorystów raz na zawsze w celu przywrócenia pokoju - dodał. Oprócz Idlib strefy mają obejmować w całości lub częściowo Wschodnią Gutę na przedmieściach Damaszku oraz prowincje Hims, Latakia, Aleppo i Hama.

 

Utworzenie stref deeskalacji ma zapobiegać starciom między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada i opozycji oraz naruszeniom zawieszenia broni. Rozejm nie obejmuje ugrupowań dżihadystycznych.

 

Sankcje wobec irackiego Kurdystanu


Erdogan oświadczył ponadto, że Turcja rozważa środki zaradcze, w tym sankcje, wobec irackiego Kurdystanu z powodu zaplanowanego na 25 września przez tamtejsze władze referendum w sprawie niepodległości. Planom kurdyjskiego referendum niepodległościowego sprzeciwia się rząd w Bagdadzie, a także Turcja, Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znaczna mniejszość kurdyjska i władze obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych.

 

Z powodu kurdyjskiego głosowania w Turcji przeniesiono na wcześniejszy termin, na piątek, posiedzenie rządu i spotkanie krajowej rady bezpieczeństwa - powiedział Erdogan. Jak dodał, także turecki parlament w sobotę zgromadzi się na nadzwyczajnej sesji. - Bez dalszej zwłoki porozmawiamy o tym, jakie sankcje należy nałożyć i kiedy - zaznaczył.

 

"Cała siatka Gulena jest zarządzana z USA"


W wywiadzie dla Reutera Erdogan zaapelował do USA o wydanie islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie udaremnionego puczu z lipca 2016 roku. Gulen od lat mieszka w USA. - Cała siatka Gulena jest zarządzana ze Stanów Zjednoczonych. Nie należy tu zapewniać ochrony terrorystom. Potrzebujemy współpracy USA w tej sprawie" - powiedział Erdogan.

 

Od nieudanej próby zamachu stanu tureckie władze zamknęły ponad 130 organizacji medialnych, a tureckie stowarzyszenie prasy mówi o ponad 150 więzionych dziennikarzach, co na świecie wywołuje zaniepokojenie o wolność prasy w Turcji - przypomina Reuters. Ankara twierdzi, że jest to element walki przeciw organizacji kierowanej przez Gulena.

 

"Turcja jest państwem prawa"


- Chcę jasno powiedzieć, że jeśli chodzi o wolność prasy, w Turcji nie ma żadnych utrudnień. (...) Jeśli dziennikarze popierają terrorystów, jeśli są podwójnymi agentami, to czy my nie mamy działać wobec nich w sposób, jaki jest konieczny? - powiedział Erdogan.


- Turcja jest państwem prawa, w którym wymiar sprawiedliwości podejmuje niezbędne działania. (Aresztowani po nieudanym zamachu stanu – red.) brali udział w planowaniu puczu - dodał prezydent.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie