"Droga do porozumienia jest otwarta" - Prezes PiS po spotkaniu z prezydentem

Polska
"Droga do porozumienia jest otwarta" - Prezes PiS po spotkaniu z prezydentem
Polsat News

- Droga do porozumienia jest otwarta, nie wydaje się, żeby była specjalnie trudna do przebycia - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do swojego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczącym ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. - Sądzę, że po prostu prędzej czy później - mam nadzieję, że szybko - dojdziemy do porozumienia - ocenił Kaczyński.

Dopytywany na antenie TVP Info, na jakim etapie jest to porozumienie - czy już na finiszu odparł: "jeszcze nie finiszujemy".

 

- Finiszować będziemy, kiedy będziemy to uchwalać, natomiast jestem pełen optymizmu - zaznaczył prezes PiS.

 

Prezydent i prezes spotkali się w Belwederze w piątek po południu. Rozmawiali przez ok. 1,5 godziny.

 

- Prezes PiS przedstawił prezydentowi postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie. Andrzej Duda zadeklarował, że się nad nimi pochyli i będzie je analizował z prawnikami - przekazał po spotkaniu rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

Dodał, że było to "dobre, merytoryczne" spotkanie i przebiegło "w dobrej atmosferze".

 

"Polska może liczyć na Węgry"

 

Prezes PiS odniósł się również do piątkowego spotkania z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Jak podkreślił, można się spodziewać wspólnych stanowisk Węgier i Polski w wielu sprawach; w niektórych zaczną działać komisje ekspertów. - Polska może liczyć na Węgry - zapewnił. 

 

Kaczyński stwierdził, że z Orbanem rozmawiał przede wszystkim o tym, "co się będzie działo w Unii Europejskiej". - Jak to widzimy, jakie mamy informacje w tej dziedzinie. Ale była także mowa o tym, co robić dalej, jak się przygotowywać to tych ewentualnych zmian, które będą miały miejsce w Unii - powiedział.

 

"Rozmowa w dość zamkniętym gronie"

 

Jednocześnie mowa była też "o pewnych konkretach odnoszących się do tego, co się może zdarzyć w Unii niedługo" - zaznaczył polityk.

 

- No i tu bardzo ważne jest to, że pan premier powiedział jednoznacznie, że możemy na Węgry liczyć - oświadczył szef PiS.

 

Dopytywany o szczegóły rozmów prosił o wyrozumiałość. - To była jednak rozmowa w dość zamkniętym gronie i pewnie premier Orban i jego współpracownicy nie byliby uradowani, gdybym o tym opowiadał - zaznaczył.

 

Pytany, czy można się spodziewać wspólnego polsko-węgierskiego stanowiska w jakichś sprawach unijnych powiedział, że będzie takie w "wielu sprawach, z całą pewnością". = Natomiast w pewnych sprawach, sądzę, że niedługo zaczną działać komisje ekspertów - dodał.

 

 

W piątkowym spotkaniu z Viktorem Orbanem, które odbyło się w Sejmie, oprócz J. Kaczyńskiego uczestniczyli także marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz wicemarszałkowie z PiS: Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie