Amerykańsko-japońskie manewry wojskowe na Pacyfiku. Mają ostudzić zapędy Korei Północnej

Świat
Amerykańsko-japońskie manewry wojskowe na Pacyfiku. Mają ostudzić zapędy Korei Północnej
Zdj. informacyjne/Wikimedia Commons/MCC SPIKE CALL

Amerykański lotniskowiec Ronald Reagan prowadzi ćwiczenia z japońskimi okrętami wojennymi na wodach na południe od Półwyspu Koreańskiego - poinformowały w piątek japońskie siły zbrojne. Wspólne manewry rozpoczęły się 11 września i mają trwać 18 dni.

Według oświadczenia japońskich sił samoobrony w ćwiczeniach uczestniczą trzy japońskie okręty wojenne, w tym dwa niszczyciele. Lotniskowiec wraz z towarzyszącą mu tzw. grupą uderzeniową przeprowadzi również osobne manewry z południowokoreańską marynarką wojenną w październiku - podano w dokumencie.

 

Lotniskowiec Ronald Reagan ma wyporność ponad 100 tys. ton i dysponuje napędem atomowym. Na jego długim na ponad 300 i szerokim na 40 metrów pokładzie może pomieścić się nawet 90 samolotów i śmigłowców.

 

"Pokaz siły militarnej"

 

Jak zaznaczyła agencja Reutera, wspólne amerykańsko-japońskie manewry wojskowe są pokazem siły militarnej w odpowiedzi na test nuklearny oraz próby balistyczne Korei Płn.

 

Przebywający w Nowym Jorku w związku z sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Jong Ho zapowiedział, że władze w Pjongjangu nie wykluczają możliwości przeprowadzenia wkrótce próby jądrowej na Pacyfiku "na niespotykaną skalę".

 

11 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie rozszerzyła sankcje wobec Korei Północnej, zakazując jej eksportu tekstyliów i ograniczając jej import ropy naftowej. Była to reakcja na podziemne zdetonowanie w tym państwie 3 września potężnego ładunku nuklearnego i przeprowadzenie w kilkanaście dni później kolejnej próby rakiety balistycznej o znacznym zasięgu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie