Ulewy nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia dla pięciu województw

Polska

W piątek wieczorem Słońce przejdzie przez punkt równonocy jesiennej i tym samym zacznie się astronomiczna jesień. Chociaż kalendarzowe lato kończy się dopiero teraz, za oknem dawno już go nie ma. Od kilku dni niemal cała Polska skąpana jest w strugach deszczu.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które w ostatnich dniach występują niemal w całej Polsce IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla 5 województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Ostrzeżenie najwyższego, 3. stopnia dotyczy Małopolskiego.

 

IMGW wydał też ostrzeżenia hydrologiczne dla województw: świętokrzyskiego, śląskiego, podkarpackiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskim. W tych regionach możliwe są wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie także alarmowych.

 

 

Z niepokojem w niebo patrzą mieszkańcy Pasłęka, w którym dwa dni temu rzeka Wąska wyrządziła ogromne szkody. Na szczęście sytuacja w tym miejscu powoli się stabilizuje.

 

- Poziom rzeki Wąskiej się obniża. Na tyle się, że został odwołany stan zagrożenia przeciwpowodziowego – powiedział Polsat News burmistrz Pasłęka, Wiesław Śniecikowski.

 

W górach pada śnieg

 

Powody do obaw maja również mieszkańcy Oświęcimia. Po ostatnich intensywnych opadach deszczu, przepływająca przez to miasto rzeka Soła przekroczyła stan ostrzegawczy o ponad pół metra, do alarmowego brakuje już tylko niespełna 30 centymetrów.

 

W najbliższych dniach pogoda ma się jednak poprawić. - Początek tygodnia będzie słoneczny, z temperaturami około 20 stopni i rześkim wiatrem ze wschodu - powiedział Polsat News Kazimierz Walaszek, synoptyk Albedo.

 

Rześko jest już w górach. W wyższych partiach warunki niemal zimowe. - Od wysokości 1700 metrów leży już śnieg i dalej ciągle sypie - ostrzega Edward Lichota, ratownik TOPR.

 

Toprowcy radzą, żeby z wędrówkami poczekać na poprawę pogody.

 

PAP, polsatnews.pl

dk/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie