"Sędzia, który przyjmuje dyspozycje polityczne powinien być usunięty z funkcji". W "Tak czy Nie" spór o sądownictwo

Polska

- Kiedy odsuniemy PiS od władzy zadbamy o to, aby wszyscy sędziowie, którzy będą działali na polecenie partyjne PiS zostali odsunięci od orzekania - powiedział Jan Grabiec z PO. Sebastian Kaleta (ministerstwo sprawiedliwości) odpowiedział, że to PO mówiła, iż "sędziowie, którzy będą stosowali się do uchwalonego przez Sejm prawa, będą wsadzani do więzień".

- Powiedzieliśmy dokładnie: najwyższym prawem jest konstytucja, sędziowie o tym wiedzą i chcą orzekać zgodnie z konstytucją, a to, że przepychacie przez Sejm ustawy niezgodne z konstytucją, to jest zupełnie inną kwestią - odpowiedział na ten zarzut Jan Grabiec.

 

- Co jest niezgodnego z konstytucją w ustawach, które przeszły? - pytał Kaleta.

 

- Prezydent o tym mówił, dlatego je zawetował - odpowiedział Grabiec. Poseł PO dodał też, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celowo spowalnia nominacje sędziowskie.

 

- Właśnie po to, żeby po przejęciu struktur sędziowskich, to on decydował o tym, kto będzie sędzią, żeby w pełni podporządkować sądownictwo - powiedział.

 

Kaleta stwierdził, że takie słowa to kłamstwo - Minister nie ma wpływu na to, jak się wybiera sędziego. Sędziowie nie byli i nie będą podporządkowani ministrowi - zaznaczył.

 

- Chcecie wymienić KRS, Sąd Najwyższy, obsadzić swoimi ludźmi - na tym to wszystko polega - mówił Grabiec.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można oglądać tutaj.

 

Polsat News

paw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie