Ławrow: potęgowanie histerii wokół Korei Płn. to zgubna droga

Świat
Ławrow: potęgowanie histerii wokół Korei Płn. to zgubna droga
PAP/EPA/PETER FOLEY

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że potęgowanie histerii wokół KRLD to nawet nie ślepy zaułek, lecz zgubna droga. Ławrow wystąpił tego dnia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Szef rosyjskiej dyplomacji zaznaczył, że Moskwa zdecydowanie potępia "nuklearne awantury" Korei Płn., która narusza rezolucje RB ONZ; radził, by społeczność międzynarodowa rozwiązała ten kryzys drogą pokojową, jak proponują Moskwa i Pekin.

 

Ławrow określił jako "podnoszące na duchu" wtorkowe oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa o znaczeniu przestrzegania suwerenności państw, skrytykował zaś NATO za, jak to nazwał, "próby odtworzenia klimatu zimnej wojny".

 

Zachód zdaniem Ławrowa budował swą politykę wg zasady "kto nie z nami, ten przeciw nam", "krocząc drogą niepohamowanego rozszerzenia na wschód, prowokując niestabilność na poradzieckiej przestrzeni i popierając antyrosyjskie nastroje".

 

Propozycja debaty o walce z cyberprzestępczością 

 

W swym przemówieniu Ławrow odniósł się do "jednostronnych sankcji" USA wobec Iranu, które, jak powiedział, "podkopują kolektywny charakter wysiłków międzynarodowych" i zagrażają zawartemu z Teheranem porozumieniu nuklearnemu.

 

Za budzącą ostrożny optymizm Ławrow uznał sytuację w Syrii. Jego zdaniem należy jednak podjąć niemałe dodatkowe wysiłki w celu stabilizacji regionu.

 

Ławrow poinformował też, że jego kraj proponuje, by już na obecnej sesji ZO ONZ rozpocząć debatę na temat walki z cyberprzestępczością, w tym z hakerstwem.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie