CDU prowadzi, SPD lekko traci, AfD zyskuje. W niedzielę wybory parlamentarne w Niemczech

Świat
CDU prowadzi, SPD lekko traci,  AfD zyskuje. W niedzielę wybory parlamentarne w Niemczech
Reuters

Na trzy dni przed wyborami do Bundestagu partie chadeckie CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel powiększyły przewagę nad ich największym rywalem - SPD Martina Schulza. Wzrost poparcia odnotowała antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Na blok partii chadeckich CDU/CSU chce głosować 36 proc. ankietowanych, tyle samo co w poprzednim badaniu. SPD może liczyć na 21,5 proc. - 1,5 pkt. proc. mniej niż uprzednio - wynika z sondażu Politbarometer telewizji publicznej ZDF opublikowanego w czwartek wieczorem.

 

Na trzecie miejsce wyszła Alternatywa dla Niemiec z poparciem 11 proc. (+1 pkt. proc.). Tuż za nią znajduje się liberalna Wolna Partia Niemiecka FDP z wynikiem identycznym jak poprzednio - 10 proc.

 

Lewica ma 8,5 proc. (-1 pkt. proc.), a Zieloni bez zmian 8 proc.

 

Uzyskane przez partie wyniki pozwalają na utworzenie po wyborach koalicji dwóch największych obozów politycznych - CDU/CSU i SPD lub rządu chadeków z FDP i Zielonymi - w obu przypadkach z Merkel jako kanclerzem.

 

Gdyby wyborcy mogli bezpośrednio wybrać kanclerza, Schulz nie miałby z Merkel żadnych szans. Merkel popiera 56 proc. pytanych, a Schulza 32 proc.

 

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie