"Wątpliwości wokół afery billboardowej wymagają wyjaśnienia". Gronkiewicz-Waltz pyta o kontrolę PFN

Polska
"Wątpliwości wokół afery billboardowej wymagają wyjaśnienia". Gronkiewicz-Waltz pyta o kontrolę PFN
PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapytała wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, czy zostały podjęte działania celem zbadania zgodności z prawem działania Polskiej Fundacji Narodowej. Przypomniała, że kontrola przez nią prowadzona rozpoczęła się 12 września.

Gronkiewicz-Waltz na swoim Twitterze umieściła skan pisma do prof. Glińskiego datowanego 20 września. Pyta w nim, czy w związku z prowadzoną kampanią "Sprawiedliwe Sądy" prowadzoną przez Polską Fundację Narodową, która jest w nadzorze ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zostały podjęte działania kontrolne.

 

 

Prezydent pyta, czy "zostały podjęte czynności w celu zbadania zgodności działania Fundacji z przepisami prawa i statutem oraz z celem, w jakim Fundacja została ustanowiona". Prosi też w przypadku podjęcia postępowania o przekazanie jej informacji o zajętym stanowisku.

 

Zaznaczyła, że "w związku z dualizmem uprawnień nadzorczych wobec Fundacji", 12 września 2017 r. wszczęła postępowanie nadzorcze wobec PFN.

 

"Wyrażam przekonanie, iż w tej bulwersującej opinię publiczną sprawie organy administracji rządowej oraz samorządowej będą harmonijnie współpracować" - zaznaczyła w piśmie prezydent stolicy.

 

Finansowane przez Skarb Państwa

 

Kampania "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce, organizowana jest przez Polską Fundację Narodową. W jej ramach na ulicach polskich miast pojawiły się m.in. billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". PFN finansują spółki Skarbu Państwa.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie