Szkolenia antyterrorystyczne dla urzędników i służb mundurowych w Portugalii

Świat
Szkolenia antyterrorystyczne dla urzędników i służb mundurowych w Portugalii
Flickr.com/USAG-Humphreys

Portugalscy urzędnicy i funkcjonariusze służb mundurowych mający codzienny kontakt z imigrantami rozpoczęli szkolenia w zakresie przeciwdziałaniu terroryzmowi. Kurs ma im pomóc w identyfikacji radykalnych jednostek.

Jak poinformowała portugalska minister spraw wewnętrznych Constanca Urbano de Sousa, szkolenie ma służyć przeciwdziałaniu aktom terrorystycznym na terytorium Portugalii. Zajęcia prowadzone są przez funkcjonariuszy operacyjnych wchodzących w skład sił bezpieczeństwa.

 

- Każdy z nich posiada wiedzę na temat zjawiska terroryzmu, którą stale musi poszerzać. Funkcjonariusze ci będą się dzielić ze swoimi kolegami nie tylko informacjami o tym zjawisku, ale również swoim doświadczeniem, oceną sytuacji oraz własnymi przewidywaniami - powiedziała Sousa.

 

Szkolenia obejmą urzędników

 

Szkolenia objęły zarówno funkcjonariuszy służb mundurowych, jak też pracowników instytucji publicznych, którzy mają bezpośredni i częsty kontakt z imigrantami, takich jak Urząd ds. Obcokrajowców i Granic (SEF), czy urzędy skarbowe.

 

W szkoleniach biorą też udział pracownicy portugalskich więzień. Według resortu spraw wewnętrznych placówki te są miejscem sprzyjającym radykalizacji jednostek, m.in. w kierunku dżihadyzmu.

 

W trakcie szkoleń prowadzonych przez wykładowców związanych ze służbami, policją i wojskiem słuchacze mogą dowiedzieć się, jak następuje proces radykalizacji oraz w jaki sposób zidentyfikować osoby powiązane z grupami terrorystycznymi.

 

Nasilone kontrole po zamachach w Katalonii

 

Pierwsza faza kursu służy stworzeniu w każdej z portugalskich służb mundurowych i urzędach związanych z imigrantami zespołu wykładowców, którzy będą prowadzili dalsze szkolenia antyterrorystyczne dla kolegów w miejscach pracy.

 

Po sierpniowych zamachach w Katalonii portugalskie służby nasiliły kontrole w miejscach publicznych, szczególnie tych związanych z turystyką. Aby przeciwdziałać zagrożeniu terrorystycznemu sprawdzane są m.in. hotelowe rezerwacje i wynajem samochodów przez turystów.

 

Betonowe bariery i drewniane donice

 

Pod koniec sierpnia w kilkudziesięciu najliczniej odwiedzanych przez turystów miejscach Lizbony, Coimbry i Porto zamontowane zostały bariery ochronne w formie betonowych bloków oraz dużych drewnianych donic. Są one elementem prewencji przed ewentualnym atakiem terrorystycznym przy użyciu samochodu.

 

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa na terytorium Portugalii, gdzie mieszka około 50 tys. muzułmanów, istnieje stosunkowo niskie ryzyko zagrożenia atakiem terrorystycznym. Jedynym przypadkiem interwencji z powodu dżihadyzmu było dotychczas zatrzymanie dwóch pochodzących z Afryki Północnej radykałów islamskich. Próbowali oni werbować młodzież do bojówek Państwa Islamskiego. Obecnie oczekują na proces w jednym z portugalskich więzień.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie