Prezes ZUS: emerytura jest prawem, nie obowiązkiem

Polska
Prezes ZUS: emerytura jest prawem, nie obowiązkiem
Polsat News

Ani obecni ani przyszli emeryci nie mają się czego obawiać, jeżeli mówimy o bieżących wypłatach emerytur przez ZUS i terminowym wydawaniu decyzji o przyznaniu świadczenia - zapewnia w środowym "Naszym Dzienniku" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

- Zakład działa bardzo sprawnie. Na bieżąco obsługujemy dziesiątki tysięcy wniosków, które do nas wpływają w związku z obniżeniem wieku emerytalnego - powiedziała prezes ZUS. Dodała, że wnioski o przyznaniu świadczenia wydawane są terminowo.

 

Uścińska zapewniła, że wypłata emerytur "nigdy nie była i nie jest zagrożona". - Jeśli chodzi o zwiększone wypłaty z tytułu obniżenia wieku emerytalnego, to mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel. Co więcej, z uwagi na fakt, że wpływy ze składek rok do roku wzrosły już o 8 proc. i dziś wypłaty z FUS są aż w 80 proc. pokrywane przez wpłaty składkowe, będzie nam potrzebna mniejsza dotacja z budżetu państwa. Tak dobra sytuacja funduszu nie była notowana co najmniej od 1999 roku - powiedziała Uścińska.

 

W kontekście obniżonego wieku emerytalnego przypomniała, że emerytura jest indywidualną decyzją. - To każdy z nas powinien przeprowadzić swojego rodzaju bilans zysków i strat przed podjęciem decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej w danym momencie - powiedziała.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze