Potężne ulewy na południu Polski. Możliwe podtopienia

Polska
Potężne ulewy na południu Polski. Możliwe podtopienia
Flickr/Gabriele Diwald

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

Znad Morza Czarnego w kierunku północno-wschodniej Polski przemieszcza się płytki niż, a wraz z nim wyjątkowo deszczowe fronty atmosferyczne. Niże docierające do nas od południa zazwyczaj niosą bardzo duże ilości opadów, które przyblokowane na dłużej w jednym miejscu prowadzą do wezbrań na rzekach, podtopień, a nawet stwarzają zagrożenie powodziowe.

 

Będzie padać nieprzerwanie

 

Opady o charakterze ciągłym rozpoczną się w nocy ze środy na czwartek (20/21.09) na Podkarpaciu. Do czwartkowego (21.09) poranka ulewnie padać będzie już w całej południowo-wschodniej Polsce oraz na obszarze całych Karpat, a więc w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim oraz w mniejszej skali w łódzkim, świętokrzyskim i lubelskim.

 
W ciągu dnia opady nie tylko padać będą nieprzerwanie, ale też z coraz większym natężeniem, lokalnie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie mogą być połączone ze słabymi burami. Późnym popołudniem deszcze zaczną słabnąć w woj. podkarpackim i lubelskim, a nasilą się w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.
 
Sumy opadów robią wrażenie

 

W ciągu jednej godziny może spadać nawet około 10 mm deszczu. W nocy z czwartku na piątek (21/22.09) opady zaczną powoli słabnąć i zanikać, ale na dobre ustąpią dopiero w piątek (22.09) o poranku i wówczas zagrożenie ze strony opadów minie. Niestety, właśnie wtedy deszczówka zacznie schodzić z gór do rzek, powodując ich wzbieranie, a miejscami także wylewanie.

 

Sumy opadów robią wrażenie. W woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim spadnie od 30 do 50 mm deszczu, a lokalnie nawet do 100 mm. Wśród najbardziej deszczowych miast znajdzie się m.in. Kraków, gdzie prognozowana suma opadów może sięgnąć 80-90 mm. W woj. lubelskim, mazowieckim i łódzkim spadnie od 15 do 30 mm.

 

Możliwa fala wezbraniowa

 

Opady będą skumulowane zaledwie na 20-25 procentach powierzchni Polski. Jednak jako, że będą dotyczyć obszarów górzystych i okołogórskich, mogą dać się we znaki na dużo większym terenie, powodując wzrost poziomu wód w rzekach, przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych oraz liczne podtopienia.

 

Nie można także wykluczyć utworzenia się w dorzeczu górnej Wisły fali wezbraniowej.

 

twojapogoda.pl

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie