Podczas poszukiwań ciała Iwony Wieczorek, znaleziono szczątki z II wojny światowej

Polska
Podczas poszukiwań ciała Iwony Wieczorek, znaleziono szczątki z II wojny światowej
Polsat News

W trakcie prowadzonych w gdańskim pasie nadmorskim prac ziemnych związanych z zaginięciem w 2010 r. 19-letniej Iwony Wieczorek, policja znalazła szczątki innej osoby. Biegły wstępie ocenił, że pochówek może pochodzić z czasu II wojny światowej.

Jak poinformował Michał Sienkiewicz z biura prasowego pomorskiej policji, szczątki zostały przekazane do dalszych badań.

 

Dodał, że ludzki szkielet znajdował się w jednym z miejsc, w których poprzedzające prace ziemne badanie georadarem, wykazało "pewne anomalie". Miejsce to, podobnie, jak kilkanaście innych, policja wytypowała do sprawdzenia podczas prac odkrywkowych.

 

Policja rozpoczęła prace ziemne w gdańskim pasie nadmorskim 15 września br. Specjaliści korzystają z niewielkiej koparki. Poszukiwania zaplanowano w kilkunastu punktach wyznaczonych na podstawie trzech kryteriów: efektów badań wykonanych w ostatnich tygodniach georadarem, wskazań psów wyszkolonych do znajdowania zwłok, które w ostatnich dniach zbadały teren, oraz typowań samych policjantów.

 

O znalezieniu szczątków pierwsza poinformowała rozgłośnia RMF FM.

 

Wznowienie śledztwa

 

Iwona Wieczorek zaginęła 17 lipca 2010 r. Poprzedni wieczór i część nocy spędziła w Sopocie w towarzystwie znajomych. Nad ranem odłączyła się od nich i - jak zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego - szła deptakiem biegnącym przez nadmorski park i las w kierunku Gdańska, gdzie mieszkała. Do domu jednak nie dotarła. Jej los pozostaje nieznany. W 2012 r. policja umorzyła śledztwo, zaznaczając, że mimo to będzie nadal prowadziła czynności w tej sprawie.

 

Już po umorzeniu postępowania kilkakrotnie badano m.in. wybrane miejsca w okolicach, w których po raz ostatni widziana była zaginiona. 4 września br. policjanci rozpoczęli kolejne - tym razem kompleksowe - badania 14 hektarów położonego w Gdańsku, biegnącego wzdłuż morskiego brzegu, pasa zieleni. - Potrwają one kilka tygodni, a może nawet miesięcy - powiedział Sienkiewicz.

 

300 świadków

 

Przy pracach obecni są policjanci z Poznania specjalizujący się m.in. w poszukiwaniu osób, nazywani przez media łowcami głów. To przeprowadzona przez nich właśnie analiza zgromadzonego w śledztwie materiału dowodowego wskazała na zasadność ponownego badania pasa nadmorskiego.

 

W trakcie umorzonego w 2012 r. śledztwa dotyczącego zaginięcia 19-latki przesłuchano około 300 świadków. Część z nich - głównie znajomi, którzy spędzili z Iwoną wieczór przed zaginięciem - zostali przesłuchani z użyciem wariografu.

 

Już w czasie śledztwa co najmniej dwukrotnie przeszukano również plaże i wydmy oraz pas nadmorski w okolicach, w których ostatnio była widziana Iwona. Sprawdzono m.in. stawy i studzienki kanalizacyjne. Przeszukano miejsca wskazane przez wróżów i jasnowidzów, którzy skontaktowali się z policją lub rodziną zaginionej. Kolejne przeszukania prowadzono też już po umorzeniu postępowania. Ostatnie z takich badań przeprowadzono przed kilkoma miesiącami.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie