Dwoje policjantów próbowało popełnić samobójstwo. Wcześniej sąd zdecydował o ich aresztowaniu

Polska

Zastępca komendanta komisariatu V w Zabrzu Tamara C.K. oraz jej podwładny Łukasz Ch. targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował, że mają trafić do aresztu. Gliwicka prokuratura zarzuca im m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

- Śledztwo dotyczy nieprawidłowości, jakie zostały ujawnione w sprawach prowadzonych w Komisariacie V Policji, a zwłaszcza doprowadzenia do bezpodstawnego dwukrotnego zwolnienia sprawcy przestępstwa - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

 

Jak podaje prokuratura, policjantom przedstawiono zarzuty z art. 231 Kodeksu karnego ( przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków) oraz  art. 271  (poświadczenie nieprawdy w dokumentach), 224 (wywieranie wpływu na czynności urzędowe organu administracji) i 239 kk (utrudnianie postępowania karnego).

 

Utrudnianie śledztwa ws. pobicia

 

Według lokalnej prasy, w maju policjanci mieli utrudniać śledztwo w sprawie pobicia, co skutkowało dwukrotnym zwolnieniem podejrzanego o mężczyzny związanego ze środowiskiem pseudokibiców Górnika Zabrze. Policjanci zostali zatrzymani w sierpniu przez Biuro Spraw Wewnętrznych. Po przedstawieniu zarzutów prokuratura wystąpiła o ich aresztowanie. Sąd rejonowy nie uwzględnił tego wniosku.

 

Prokuratura  złożyła zażalenie. Rozpoznający je sąd okręgowy w ostatni poniedziałek zdecydował, że podejrzani mają jednak trafić do aresztu. Kilka godzin później policjantka próbowała się otruć, a jej kolega powiesić; oboje udało się uratować, trafili do szpitali - podała śląska prasa.

 

"Służby muszą być wolne od tego rodzaju spraw"

 

- Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie jeśli chodzi o policję. Służby muszą być wolne od tego rodzaju spraw. Wszystko w ręku wymiaru sprawiedliwości. Liczę, że ta sprawa zostanie rozstrzygnięta przed sądem – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Poznaniu.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie