Wójt Baranowa potwierdza: w gminie powstanie Centralny Port Lotniczy

Biznes
Wójt Baranowa potwierdza: w gminie powstanie Centralny Port Lotniczy
Polsat News

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie k. Grodziska Mazowieckiego - potwierdził w Polsat News wójt tej mazowieckiej gminy Andrzej Kolek. Jak dodał, "dostał już z ministerstwa rozwoju dokumenty w tej sprawie". Samorządowiec przyznał, że budowa wiązać się będzie z wysiedleniami mieszkańców, a samo lotnisko będzie uciążliwe dla pobliskich miejscowości z powodu hałasu.

Wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa podała, że lokalizacja portu w Baranowie jest przesądzona. Decyzja o budowie ma być podjętaw najbliższych dniach.

 

Inwestycja za 30 mld zł

 

Wójt gminy Baranów Andrzej Kolek potwierdził reporterowi Polsat News, że do gminy Baranów dotarła z ministerstwa informacja, że lotnisko będzie zlokalizowane w tej gminie leżącej w powiecie grodziskim.

 

- Mieszkańcy zapewne zareagują różnie na tę informację - powiedział Polsat news wójt Andrzej Kolek.

 

- To przedsięwzięcie ma cechy prorozwojowe dla gminy. Myślę, że nie ma takiej gminy, gdzie zainwestowano by 30 mld zł. Niewątpliwie to jest ogromna inwestycja - powiedział samorządowiec.

 

Jednak jednocześnie przypomniał, że będą również negatywne strony rządowego projektu.

 

Minusy: wysiedlenia i hałas

 

- Myślę o konieczności wysiedlenia pewnej części mieszkańców. I kolejna rzecz, która się wiąże z eksploatacją, to doskonale wiemy, że lotniska generują hałas - stwierdził Kolek.

 

- Pytanie: jak to będzie oddziaływało na pozostałą część gminy? W pobliżu są miejscowości - dodał.

 

Według wójta lokalizacja tzw. hubu w jego gminie to dobry wybór.

 

- Decydenci brali pod uwagę wiele różnych uwarunkowań. Przez północną część gminy przebiega autostrada A2, w przyszłości będzie potrzeba wybudowania tam zjazdów - powiedział samorządowiec.

 

Podkreślił także, że z Baranowa blisko jest do głównych szlaków kolejowych. Przez teren gminy przebiega linia kolejowa Warszawa-Poznań, a w sąsiedniej gminie jest szlak kolejowy na Śląsk.

 

Zbudują kolej wielkich prędkości

 

- W przyszłości będzie w tej okolicy budowana kolej wielkich prędkości. Takie są zapowiedzi - powiedział Andrzej Kolek.

 

Reporter Polsat News uzyskał w gminie informację, że lotnisko ma być czworobokiem o wymiarach 2 na 4 kilometry.

 

Projekt i budowa Centralnego Portu Lotniczego to - jak zapowiadał wicepremier Mateusz Morawiecki - "kluczowa decyzja infrastrukturalna w najbliższych 10 latach".

 

Koszt budowy szacowany jest na 20-30 mld zł, zależnie od tego, kto informuje o inwestycji. Według wicepremiera "najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld zł".

 

Zdaniem ekspertów, bliższe prawdy są nakłady o wysokości co najmniej 30 mld zł.

 

Gowin: dodatkowo Centralny Dworzec Kolejowy

 

W marcu Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego poinformował, że równolegle z inwestycją i budową Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy.

 

- Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami - argumentował Gowin na konferencji "Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza" w Zakroczymiu (Mazowieckie).

 

polsatnews.pl

hlk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie