Turczynow: Łukaszenka odwołał wizytę w Rosji. Po "zuchwałym zachowaniu" Rosjan podczas Zapad-2017

Świat
Turczynow: Łukaszenka odwołał wizytę w Rosji. Po "zuchwałym zachowaniu" Rosjan podczas Zapad-2017
PAP/EPA/VAYAR MILITARY NEWS AGENCY / HANDOUT
Ćwiczenia Zapad-2017. Zdj. ilustracyjne

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ze względu na „zuchwałe zachowanie” Rosjan wobec jego rodaków podczas manewrów Zapad-2017 zrezygnował z wizyty w Rosji - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Wcześniej planowano, że podczas odbywających się w dwóch krajach ćwiczeń wojskowych Łukaszenka i prezydent Rosji Władimir Putin razem odwiedzą jeden z rosyjskich poligonów. Tak się jednak nie stanie - powiedział Turczynow, cytowany we wtorek przez służby prasowe RBNiO.

 

- Ze względu na nastroje protestacyjne na Białorusi, które związane są z manewrami Zapad-2017, oraz zuchwałe zachowanie rosyjskich wojskowych wobec obywateli Białorusi prezydent Łukaszenka odwołał swoją wizytę w Rosji i zdecydował, że będzie obserwował ćwiczenia wyłącznie na terytorium Białorusi - podkreślił.

 

Zaangażowano większe siły


W 2013 r., podczas odbywających się na Białorusi wspólnych manewrów Zapad-2013, prezydenci Białorusi i Rosji najpierw razem obserwowali ćwiczenia pod Grodnem, a następnie udali się na poligon w obwodzie kaliningradzkim w Rosji.

 

W poniedziałek administracja Łukaszenki poinformowała, że w środę będzie on obserwował tegoroczne manewry na poligonie Borysowskim w obwodzie mińskim. Putin obserwował je z kolei w poniedziałek na rosyjskim poligonie Łużskim.

 

Turczynow oświadczył we wtorek, że aktywna faza manewrów wykazała, że zaangażowano w nie znacznie większe siły, niż zapowiadano.

 

Ćwiczenia na Ukrainie


Zgodnie ze „stanem na 19 września realna liczba zaangażowanych we wszystkie przedsięwzięcia w ramach manewrów Zapad-2017 oceniana jest na 120 tysięcy osób, 10 tysięcy sztuk sprzętu bojowego, blisko 100 statków powietrznych i blisko 40 jednostek morskich różnej klasy” - oświadczył.

 

Turczynow przypomniał, że z uwagi na białorusko-rosyjskie ćwiczenia i w celu „przeciwdziałania możliwym prowokacjom" ze strony Rosji armia Ukrainy prowadzi obecnie manewry Nieugięta Stabilność 2017. Na Ukrainie trwają także międzynarodowe manewry Rapid Trident 17 z udziałem około 1800 żołnierzy z 14 państw.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze