Po liberalizacji prawa w Portugalii masowo ujawniają się imigranci. Liczba wniosków o status rezydenta wzrosła o ponad 1300 proc.

Świat
Po liberalizacji prawa w Portugalii masowo ujawniają się imigranci. Liczba wniosków o status rezydenta wzrosła o ponad 1300 proc.
Pixabay.com/somorgado/Zdj. ilustracyjne

Obowiązujące od końca sierpnia nowe przepisy dotyczące prawa do stałego pobytu w Portugalii doprowadziły do masowego ujawniania się nielegalnych imigrantów. Liczba osób zgłaszających się z wnioskiem o status rezydenta wzrosła o ponad 1300 proc.

Jak poinformował we wtorek Urząd ds. Obcokrajowców i Granic (SEF), fenomen wynika z faktu, że wielu nielegalnych imigrantów mieszkających na terytorium Portugalii nigdy nie wnioskowało o stały pobyt.

 

Liberalizacja przepisów sprawiła, że we wrześniu średnio na tydzień składało wniosek o status rezydenta 4073 cudzoziemców. Wcześniej, przed wejściem w życie nowych przepisów, liczba wnioskodawców nie przekraczała 300 osób tygodniowo.

 

- Wcześniej przewidywaliśmy, sygnalizując rządowi, możliwość pojawienia się masowej liczby wniosków od imigrantów, którzy wcześniej mieszkali na terytorium naszego kraju bez jakiejkolwiek rejestracji - wyjaśniły władze SEF.

 

Odstąpienie od obowiązku przedstawiania przez imigrantów umowy o pracę


Według ekspertów nagłe, a zarazem masowe ujawnianie się imigrantów jest efektem bardziej liberalnych przepisów dotyczących wnioskowania o status rezydenta. Weszły one w życie pod koniec sierpnia na mocy ustawy przyjętej głosami Partii Socjalistycznej, Bloku Lewicy, a także Portugalskiej Partii Komunistycznej.

 

Jak powiedziała lizbońska ekonomistka Ana Silva, największą zmianą w przepisach jest odstąpienie od obowiązku przedstawiania przez imigrantów umowy o pracę oraz poświadczenia płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w Portugalii.

 

- Po nowelizacji osoba ubiegająca się o stały pobyt może przedstawić jedynie deklarację pracodawcy o możliwości zawarcia kontraktu z kandydatem na pracownika, a także potwierdzenie rejestracji swoich danych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśniła ekspertka.

 

Wniosek o stały pobyt przez internet


Inną ważną zmianą w znowelizowanej ustawie jest możliwość składania wniosków o stały pobyt za pośrednictwem strony internetowej SEF. - Dotychczas wizyta w jednym z oddziałów tej instytucji była bardzo kłopotliwa z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę zatrudnionych tam urzędników - dodała Silva.

 

Z informacji SEF wynika, że po wprowadzeniu nowelizacji przepisów najliczniej wnioskującymi o status rezydenta w Portugalii są obywatele Brazylii, Indii, Pakistanu oraz Nepalu.

 

Zapobieganie kurczeniu się populacji


Obowiązujące od końca sierpnia przepisy to kolejna regulacja sprzyjająca zwiększaniu liczby mieszkańców Portugalii. W lipcu weszła w życie ustawa o portugalskim obywatelstwie. Ułatwia ona nabywanie obywatelstwa mieszkającym poza terytorium Portugalii wnukom portugalskich emigrantów.

 

W ocenie Silvy obie regulacje mają przeciwdziałać kurczeniu się populacji w liczącej niewiele ponad 10 mln mieszkańców Portugalii. Co roku wyjeżdża z niej w poszukiwaniu pracy średnio 100 tys. obywateli, zazwyczaj młodych ludzi.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie