Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię i uderzył w wyspę Dominikę

Świat
Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię i uderzył w wyspę Dominikę
PAP/EPA/NOAA HANDOUT

Huragan Maria osiągnał najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę - podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

Premier Wspólnoty Dominiki, państwa leżącego na wyspie Dominika w grupie wysp Nawietrznych, Roosevelt Skerrit, poinformował w wtorek nad ranem za pośrednictwem mediów społecznościach, że dach jego domu został zerwany, a on sam jest "na łasce huraganu". Później dodał też, że jego dom został zalany, ale jemu samemu nic się nie stało.

 

Lotnisko i porty na Dominice są zamknięte - podaje BBC.

 

Na sąsiedniej wyspie Martynice, która stanowi departament zamorski Francji, ogłoszono alarm najwyższego stopnia. Na Gwadelupie, która również należy do Francji, ogłoszono ewakuację.

 

 

W poniedziałek wieczorem huragan Maria stał się "ekstremalnie niebezpiecznym" huraganem czwartej kategorii. Maria, przemieszcza się mniej więcej po tej samej trasie, którą wcześniej pokonał huragan Irma.

 

Może pochłonąć więcej ofiar niż huragan Irma

 

NHC przewiduje także, że do środy wieczorem na terenie Portoryko, a także Brytyjskich Wysp Dziewiczych i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych poziom opadów osiągnie 51 cm.

 

Władze Brytyjskich Wysp Dziewiczych obawiają się, że huragan Maria poruszy i rozniesie w perzynę rumowiska oraz gruzy pozostawione po przejściu huraganu Irma, przez co może potencjalnie pochłonąć więcej ofiar śmiertelnych niż huragan Irma.

 

10 września bieżącego roku huragan Irma (osiągający poziom 4 i 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona), który według NHC był jednym z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80. latach, spowodował śmierć 82 osób w całym regionie (w tym, co najmniej 42 osób w ośmiu kontynentalnych USA) dotkniętym działaniem żywiołu.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze