Gliński: Ormianin do podwójnie Polak

Polska
Gliński: Ormianin do podwójnie Polak
PAP/Jacek Turczyk

- Nieprzypadkowo ten dobry klimat i współpraca wieloletnie spowodowała, że istnieje powiedzenie, że Ormianin to podwójnie Polak - powiedział we wtorek w Senacie minister kultury prof. Piotr Gliński podczas konferencji "Ormianie polscy: siedem wieków istnienia"; wręczył także, za zasługi na rzecz dziedzictwa polskiego i dziedzictwa ormiańskiego na ziemiach polskich, Medale Gloria Artis.

Konferencję zorganizowała senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu przy współudziale Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Jej celem jest przypomnienie i udokumentowanie wkładu Ormian w tworzenie kultury i rozwój państwa polskiego. W 2017 r. mija 650 lat od chwili wystawienia pierwszego państwowego dokumentu adresowanego wyłącznie dla Ormian, jako poddanych króla polskiego.

 

- To ważna i oczekiwana konferencja. (...) Senat to miejsce, w którym spotykamy się, aby rozmawiać o wielu problemach. (...) Siedem wieków to bardzo długi czas, ale to znaczy, że Polska była, jest i jako polityk mogę państwa zapewnić również, że będzie krajem przyjaznym, otwartym, tolerancyjnym, kraj nasz słynął i będzie słynąć z otwartości, z przyjaźni do innych narodów - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

- Ormianie w Polsce to wielka historia, wielka kultura, to wkład również w naszą kulturę i historię - podkreślił Karczewski. Marszałek Senatu przytoczył także kilka nazwisk osób o korzeniach ormiańskich, które zasłużyły się dla polskiego życia kulturalnego i duchowego.

 

Wymienił m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Herberta, Jerzego Kawalerowicza, a także Annę Dymną.

 

"Myśmy się potrafili zrozumieć"


Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że "w zasadzie między Polakami, a Ormianami nigdy nie było napięć, nigdy nie było szczególnych problemów".

 

- Myśmy się potrafili zrozumieć - może dlatego, że są pewne analogie, historyczne, chociaż one są wielowymiarowe i przecież nie dosłowne, ale te analogie zbliżają. Podobne doświadczenia, problemy, a jednocześnie wielkie zwycięstwo tożsamościowe i kulturowe - podkreślił.

 

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


W trakcie uroczystości Gliński wręczył Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". - W skromny, ale symboliczny sposób, w imieniu państwa polskiego, chcieliśmy dać wyraz naszego szacunku dla Ormian i dla diaspory ormiańskiej - zaznaczył minister kultury.

 

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: prof. Krzysztof Stopka - przewodniczący Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, a także przewodniczący Rady Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, oraz dr hab. Andrzej Zięba - od wielu lat zaangażowany w ochronę tradycji wieloetnicznej Rzeczpospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości ukraińskiej, ormiańskiej i łemkowskiej.

 

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał ks. prałat Cezary Annusewicz, który jest wieloletnim proboszczem parafii rzymskokatolickiej pw. św. Piotra i Pawła w Gdańsku, a także proboszczem parafii ormiańskokatolickiej północnej, który swoim wieloletnim wysiłkiem doprowadził do odbudowy powierzonego mu Kościoła św. Piotra i Pawła - świątyni, której początki sięgają XIV w. W jego imieniu odznaczenie odebrał prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku Gagik Parsamian.

 

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

 

PAP

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze