Francja: kardynał będzie sądzony za niezgłoszenie pedofilii

Świat
Francja: kardynał będzie sądzony za niezgłoszenie pedofilii
Flickr.com/Clyde Robinson/CC BY 2.0

Kardynał Philippe Barbarin będzie sądzony w kwietniu przyszłego roku za niezgłoszenie popełnionych 25 lat temu w jego diecezji przez jednego z księży aktów pedofilii - poinformował we wtorek sąd w Lyonie. Kardynał metropolitą Lyonu został w 2002 roku.

Kardynał Barbarin, który nosi tytuł prymasa Galii, czyli Francji, stanie w dniach 4-6 kwietnia przed sądem poprawczym (który sądzi wykroczenia, a nie przestępstwa) wraz z sześcioma osobami z oskarżenia wniesionego przez 10 ofiar księdza Bernarda Preynata, w 2016 roku oskarżonego o molestowanie seksualne skautów w latach 1986-1991 w Lyonie.

 

Poprzednie dochodzenie umorzone

 

Sprawa, która nadal jest przedmiotem badań - jak pisze AFP - wywołała skandal dotyczący postawy Kościoła wobec seksualnych nadużyć ze strony kleru i doprowadziła do przyjęcia nowych środków przeciwko pedofilii.

 

Poprzednio dochodzenie w sprawie niezgłoszenia przemocy seksualnej wobec nieletnich i nieudzielenia pomocy przeciwko arcybiskupowi Barbarin prokuratura umorzyła w sierpniu 2016 roku. Prokurator Marc Cimamonti nie stwierdził popełnienia przez hierarchę żadnego przestępstwa.

 

Poszkodowani jednak nie zrezygnowali. Poza arcybiskupem Lyonu w sądzie mają zeznawać byli członkowie diecezji Lyonu - abp Auch (południowa Francja) Maurice Gardes i biskup Nevers (Francja środkowa) Thierry Brac de la Ferriere oraz Luis Ladaria Ferrer, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

 

Preynat przyznał się do popełnienia przestępstwa

 

W sądzie stawić się mają także były dyrektor gabinetu kardynała Pierre Durieux oraz Regine'a Maire odpowiedzialna za infolinię dla ofiar księży w diecezji Lyonu i wikariusz biskupi Xavier Grillon, który był bezpośrednim przełożonym księdza Preynata.

 

Preynat został w sierpniu 2015 roku odsunięty przez Kościół od pełnionych funkcji i umieszczony w zamknięciu w klasztorze. W styczniu ub.r. prokuratura postawiła mu zarzuty czynów pedofilskich i ks. Preynat przyznał się do popełnienia przestępstwa.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie