"Bezczelne, podłe i bezsensowne". Szef irańskiej dyplomacji o słowach Trumpa na forum ONZ

Świat
"Bezczelne, podłe i bezsensowne". Szef irańskiej dyplomacji o słowach Trumpa na forum ONZ
wikimedia.org/CC BY 4.0

Szef irańskiej dyplomacji Dżawad Zarif ostro zareagował na wypowiedź Donalda Trumpa na temat Iranu, zarzucając prezydentowi USA, że to, co powiedział we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, było "podłe i bezsensowne". Trump zarzucił Iranowi destabilizujące zachowanie. Władze Iranu nazwał morderczym reżimem.

Trump mówił o Iranie jako o wyczerpanym ekonomicznie “łajdackim państwie" (rogue state), którego głównym artykułem eksportowym jest "przemoc, rozlew krwi i chaos".

 

Irańska agencja prasowa ISNA zacytowała Zarifa, który oświadczył, że "bezczelne i ignoranckie" słowa Trumpa są oderwane od rzeczywistości. Zarif uznał też, że Trump ignoruje rolę Iranu w walce z terroryzmem.

 

"To mowa nienawiści"

 

Wcześniej szef irańskiej dyplomacji napisał na Twitterze o przemówieniu Trumpa, że była to "mowa nienawiści" i że takie wystąpienia "należą do Średniowiecza, a nie do XXI wieku".

 

Prezydent USA powiedział m.in., że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał to porozumienie za żenujące dla Stanów Zjednoczonych i zapowiedział: "wkrótce o tym usłyszycie".

 

Stany Zjednoczone mają czas do 15 października na stwierdzenie, czy władze w Teheranie spełniają warunki tego porozumienia.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie