Zamieszki w Saint Louis po uniewinnieniu białego policjanta, który zastrzelił Afroamerykanina

Świat
Zamieszki w Saint Louis po uniewinnieniu białego policjanta, który zastrzelił Afroamerykanina
Reuters

Ponad 80 osób aresztowano w niedzielę w trakcie trzeciego dnia protestów w Saint Louis w amerykańskim stanie Missouri. Demonstrujący sprzeciwiają się uniewinnieniu białego byłego policjanta, który w 2011 roku zastrzelił Afroamerykanina.

Jak poinformowała policja, początkowo niedzielne protesty miały pokojowy przebieg, ale później grupy demonstrantów zaczęły atakować policjantów, wybijać okna i niszczyć witryny sklepowe. Do aresztowań doszło, gdy niektórzy z protestujących nie posłuchali wezwań do rozejścia się; funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

 

Niedzielne demonstracje zgromadziły ponad tysiąc osób i były najliczniejszymi w ciągu trzech dni.

 

Jak podała agencja AP, organizatorzy protestów wskazują, że tylko kilka osób było agresywnych, a przesłanie demonstracji jest pokojowe. Kolejne manifestacje zaplanowane są na poniedziałek. - Panujemy nad sytuacją, to jest nasze miasto i będziemy go bronić - powiedział komendant policji w Saint Louis Lawrence O'Toole.

 

U2i Ed Sheeran odwołali koncerty

 

W poprzednich dniach, w piątek i sobotę, demonstracje także miały na początku pokojowy charakter, później jednak dochodziło do strać z policją i aktów wandalizmu. Demonstranci rzucali w funkcjonariuszy butelkami i kamieniami, niszczyli sklepy i budynki publiczne. Uszkodzili także dom demokratycznej burmistrz miasta Lydy Krewson.

 

Policja użyła przeciwko nim gazu łzawiącego; aresztowała ponad 40 osób. Podczas interwencji kilkunastu policjantów zostało rannych.

 

Irlandzki zespół rockowy U2 oraz brytyjski piosenkarz Ed Sheeran odwołali zaplanowane na ten weekend koncerty w Saint Louis ze względów bezpieczeństwa.

 

Protesty i zamieszki w Saint Louis trwają od piątku, kiedy były funkcjonariusz policji Jason Stockley został oczyszczony z zarzutu zamordowania w 2011 roku Afroamerykanina, 24-letniego Anthony'ego Smitha.

 

Uderzył w radiowóz, w aucie miał broń


Stockley i jego partner sądząc, że byli świadkami sprzedaży narkotyków próbowali zablokować wyjazd samochodu Smitha z parkingu restauracji fast-food. Mężczyzna wycofał pojazd i dwukrotnie uderzył w radiowóz starając się uciec policjantom, którzy - jak sami twierdzili - zauważyli broń palną w samochodzie Smitha.

 

Stockley siedmiokrotnie strzelił w kierunku samochodu Smitha, gdy ten próbował odjechać. Funkcjonariuszom nie udało się go zatrzymać i rozpoczął się pościg. Po krótkim czasie policjanci zmusili Smitha do zatrzymania auta; Stockley zastrzelił podejrzanego podchodząc do jego samochodu. W aucie Smitha, który okazał się dilerem narkotyków, znaleziono broń palną.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie