W Elblągu wylała rzeka Kumiela. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

Polska

- Przed południem w poniedziałek wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe, trwa zabezpieczanie jednego z elbląskich szpitali, zamknięte zostały dwie ulice - podała rzeczniczka Urzędu Miasta Joanna Urbaniak. Po intensywnych opadach deszczu, w Elblągu wylała rzeka Kumiela.

Rzeka po intensywnych opadach podtopiła w Elblągu dwie ulice: Związku Jaszczurczego i fragment ulicy Fromborskiej. Przy ul. Związku Jaszczurczego znajduje się prywatny szpital oraz wiele lokali usługowych. - Obecnie woda sięga tam do wysokości pół metra - wyjaśniła Urbaniak.

 

Zalewa ulice, mieszkania, sklepy

 

Kanalizacja nie nadąża z przyjmowaniem wody. Zalewa ulice, mieszkania, sklepy, samochody. - Ludzie nie mają worków z piaskiem, aby się bronić - alarmuje jeden z czytelników serwisu elblag24.pl.


Zamknięty jest ruch dla samochodów i pieszych. Służby wypompowują wodę z zalanych piwnic lokali i pomieszczeń szpitala, zakładane są rękawy, które mają zapobiec przelewaniu się wody, układane są worki z piaskiem. Służby melioracyjne przekierowują wodę do nieczynnego basenu odkrytego. Ma się on stać zbiornikiem retencyjnym dla tej okolicy.

 

Ulice zamknięte dla samochodów i pieszych


Druga zalana ulica to Fromborska między Ogólna a Królewiecką. Tam także ruch został zamknięty dla samochodów i pieszych.


Na miejscu pracuje 17 zastępów strażaków, ściągane są dodatkowe zastępy z innych miast województwa warmińsko-mazurskiego: strażacy państwowej i ochotniczej straży z powiatów braniewskiego, lidzbarskiego i nidzickiego. W sumie ma przyjechać ok. 75 strażaków.

 


Jak poinformował rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk, obecnie strażacy prowadzą 119 interwencji w całym regionie, w tym wypompowują wodę z 12 budynków użyteczności publicznej m.in. z piwnic szkół.

 

Rzeka Kumiela wypływa z Wysoczyzny Elbląskiej i na co dzień jest małą, dziką rzeką, ale w przypadku intensywnych opadów deszczu staje się rwąca niczym górska rzeka.

 

PAP, polsatnews.pl, fot. elblag24.pl, wideo: Polsat News/elblag24.pl 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie