Terroryści z Katalonii dysponowali rekordową ilością materiałów wybuchowych. "Celem miała być Sagrada Familia"

Świat
Terroryści z Katalonii dysponowali rekordową ilością materiałów wybuchowych. "Celem miała być Sagrada Familia"
PAP/EPA/QUIQUE GARCIA

- Terroryści, którzy w sierpniu przeprowadzili zamachy w Katalonii, dysponowali rekordową ilością materiałów wybuchowych zgromadzonych przez grupę przestępczą na terenie Europy - podały hiszpańskie media.

Łącznie terroryści posiadali 100 kg nadtlenku acetonu, który miał być zdetonowany przy bazylice Sagrada Familia w Barcelonie.

 

Jak poinformowały hiszpańskie media, bazujące na ustaleniach prowadzonego śledztwa, żadna z działających w Europie grup przestępczych znanych policji nie posiadała tak dużo materiału wybuchowego.

 

Celem była Sagrada Familia

 

- Terroryści planowali użyć nadtlenku acetonu, tzw. TATP, podejmując podobne działania jak zamachowcy, którzy wiosną ub.r. dokonali ataków w Brukseli - przypomniała telewizja TVE24.

 

Hiszpańskie media ujawniły zeznania Mohameda Uliego Szemlala, jednego z członków 12-osobowej grupy terrorystów, która dokonała zamachów 17 i 18 sierpnia w Barcelonie i Cambrils. Przyznał on, że głównym celem ataku miała być barcelońska bazylika Sagrada Familia, przy której terroryści planowali zaparkować trzy pojazdy wypełnione łącznie dwudziestoma workami z TATP. Każdy z nich miał zawierać 5 kg materiału wybuchowego.

 

- Siła rażenia byłaby ogromna, zważywszy na posiadanie przez zamachowców 120 butli gazowych. Miały one znaleźć się w pojazdach i zostać zdetonowane wraz z TATP, aby zintensyfikować eksplozję - ujawnił dziennik “El Periodico”.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze