Szczerski: prezydent Duda podczas wizyty w USA spotka się z Donaldem Trumpem

Polska

- Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w USA, będzie "budowane" m.in. wokół naszego przyszłego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak poinformował, podczas swojej wizyty Duda będzie miał okazję porozmawiać z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Prezydent Duda w dniach 19-21 września 2017 roku złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

 

"Prezydent podziękuje za wybór Polski do tego grona"


Szczerski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że wystąpienie prezydenta Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, będzie "budowane" wokół naszego przyszłego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Od nowego roku Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla pokoju światowego gremium decyzyjnego - przypomniał prezydencki minister.


- Prezydent oczywiście podziękuje za wybór Polski do tego grona; będzie też zarysowywał najważniejsze wytyczne, wyznaczniki polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, polskiej pracy w tym gremium - mówił Szczerski.

 

"Nowy rodzaj zagrożeń" 


Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.


Szczerski powiedział, że w przemówieniu Andrzeja Dudy duży akcent będzie położony też na pojęcie wolności, jako drogi do pokoju. - Pan prezydent zwróci ponadto uwagę na nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych - zaznaczył prezydencki minister.

 

"Okazja do wymiany poglądów"

 

- To są rozmowy, które mają z natury charakter mniej formalny, (...) to raczej będzie okazja do tego by wymienić poglądy - odpowiedział Szczerski na pytanie dziennikarzy o szczegółu spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem USA.

 

Jak podkreślił, "to nie są formalne rozmowy, ale one są taką istotną częścią relacji pomiędzy państwami, bo w ostateczności to są relacje pomiędzy ludźmi". - I jak się wydaje po wizycie tu w Polsce, te relacje są dobre - powiedział.

 

- Mogę też zdradzić, że zarówno pani Melania Trump napisała osobisty list do pani prezydentowej, jak i też niedawno pan prezydent otrzymał taki osobisty list od pana prezydenta (Trumpa)"- dodał minister.

 

Ocenił, że to pokazuje, że amerykańska para prezydencka "wspominając wizytę w Polsce, jest też w takim osobistym kontakcie z naszą parą prezydencką" i że "relacje osobiste są nawiązane i są dobre".

 

Spotkania z przywódcami

 

Szczerski powiedział, że jednym z komponentów wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest kwestia spotkań dwustronnych.

 

Duda - jak mówił - spotka się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim oceny "konsekwencji przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad 2017". - To będzie rozmowa na prośbę pani prezydent Grybauskaite - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

 

Prezydent spotka się także z prezydentem Ukrainy. - Raz do roku prezydenci spotykają się w Nowym Jorku i raz do roku spotykają się z wizytami dwustronnymi, więc także i w tym roku będzie okazja do rozmowy z prezydentem Poroszenką - powiedział Szczerski.

 

Duda ma się spotkać także m.in. z prezydentem Armenii i kilkoma innymi przywódcami.

 

Polonia i fundusze

 

Prezydent Duda spotka się również z Polonią. - I to w dwóch odsłonach, jedno spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z polskimi intelektualistami, polskiego pochodzenia, ze środowiskiem naukowym, badaczy którzy są wokół Fundacji Kościuszkowskiej skupieni. I drugie otwarte spotkanie duże w Polonii w New Jersey w drugim dniu pobytu pana prezydenta w Stanach - mówił Szczerski.

 

Prezydent Duda ma się spotkać także z dużymi funduszami inwestycyjnymi. - To będzie rzeczywiście ta grupa najważniejszych instytucji finansowych tego typu, amerykańskich. To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce już mają swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych - wyjaśnił Szczerski.

 

PAP, wideo: Polsat News, fot: PAP/Paweł Supernak

grz/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie