Polacy pokonali na jednośladach o milion więcej kilometrów niż rok temu. Tak "wyjeździli" rowery dla dzieci z domów dziecka

Kultura
Polacy pokonali na jednośladach o milion więcej kilometrów niż rok temu. Tak "wyjeździli" rowery dla dzieci z domów dziecka
rowerpomaga.pl

75 rowerów trafi do podopiecznych domów dziecka. To efekt akcji "Rower Pomaga", której celem było zachęcenie Polaków, aby przesiedli się z samochodów na jednoślady i w ten sposób ograniczyli emisję dwutlenku węgla - podali organizatorzy z bielskiej Fundacji Ekologicznej Arka.

- Za każde 30 tys. km przejechanych przez zarejestrowanych uczestników ogólnopolskiej akcji sponsorzy fundują rower, który trafi do dzieci z placówek opiekuńczych i świetlic środowiskowych - powiedziała Anna Sobańska z Fundacji Arka.

 

Polacy przejechali dla dzieci ponad 2 mln km

 

Ekolodzy liczyli początkowo, że w tym roku uda się wspólnie przejechać 2 mln kilometrów. Wyniki przerosły ich oczekiwania. W poniedziałek na stronie akcji podana była liczba 2,25 mln km. Oznacza to, że do najmłodszych trafi 75 rowerów. W tegorocznej edycji wzięło już udział ponad 30 tys. osób z różnych zakątków Polski.

 

To jeszcze nie koniec, bo wkrótce odbędą się akcje m.in. w Katowicach, Włoszczowie i Cieszynie. - Do dzieci trafi kilkanaście kolejnych rowerów - dodała Sobańska.

 

Akcja "Rower pomaga" łączy tematykę ekologiczną i społeczną.

 

- Namawiamy Polaków, aby wpisywali przejechane na jednośladach kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl. Od razu zobaczą dzięki kalkulatorowi, ile wyniosłaby emisja CO2, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem. Mogą też wskazać placówkę, którą chcą obdarować rowerem - powiedziała Sobańska.

 

Ograniczają emisję, rozdają rowery

 

Jej zdaniem, przejechanie 2,25 mln km rowerem ograniczyło emisję dwutlenku węgla o blisko 570 ton. Wyjaśniła, że taki przelicznik stosuje Europejska Unia Cyklistów. Podana emisja zawiera nie tylko wyprodukowaną przez samochód ilość dwutlenku węgla, ale uwzględnia także cały cykl produkcji pojazdu oraz budowę dróg i infrastruktury - podczas tych procesów także zachodzi emisja CO2.

 

Fundacja Arka organizuje rowerową akcję już po raz trzeci. Ubiegłoroczna edycja spotkała się z dużym odzewem wśród Polaków. Wzięło w niej udział ponad 27 tys. osób, które przejechały łącznie ponad 1,2 mln km. Dzięki temu do domów dziecka i świetlic środowiskowych trafiło 60 rowerów, a emisja gazów cieplarnianych została ograniczona p 250 ton. W pierwszej edycji akcji Polacy "wykręcili" ponad 120 tys. km, a dzieci otrzymały wtedy 24 rowery.

 

Fundacja Ekologiczna Arka istnieje od 2005 r. W działalności skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie