Neumann o "aferze billboardowej": nie ma takich "przypadków"

Polska
Neumann o "aferze billboardowej": nie ma takich "przypadków"
Polsat News

Szef klubu parlamentarnego PO jest przeciwny finansowaniu Polskiej Fundacji Narodowej przez spółki Skarbu Państwa. Jego zdaniem fundacja finansując z tych pieniędzy kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy" sprzeniewierzyła powierzone jej fundusze.

Sławomir Neumann szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News, że nie zgadza się z argumentacją Państwowej Komisji Wyborczej, która uznała, że nie będzie się zajmowac tzw. aferą billboardową i Polską Fundacją Narodową. Kampania pod hasłem "Sprawiedliwe sądy" finansowana jest z pieniędzy, które przekazali do niej założyciele - spółki Skarbu Państwa.

 

Neumann: trzeba zbadać kampanię za rok

 

- Droga (do zajęcia się fundacją) otworzy się w przyszłym roku, kiedy będzie badane sprawozdanie finansowe PiS-u za ten rok. Bo wtedy będzie albo ujęta kampania polityczna, bilboardowa Prawa i Sprawiedliwości, albo jej nie będzie - powiedział Neumann.

 

Jego zdaniem moment będzie wtedy dogodny.

 

- To będzie droga do zbadania, czy partia PiS ominęła przepisy o finansowaniu partii politycznych i sfinansowała swoją kampanię billboardową w sposób niezgodny z przepisami - powiedział szef klubu parlamentarnego PO.

 

Neumann nie zgodził się nazywania decyzji PKW "kapitulacją".

 

- Kapitulacja będzie wtedy, kiedy PKW nie zajmie się tą sprawą za rok - stwierdził polityk PO.

 

 

Spółki nie powinny przelewać więcej pieniędzy

 

Neumann zasugerował także, że spółki Skarbu Państwa, które przekazały pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej powinny wstrzymać jej finansowanie i zatrzymać kolejne transze przelewów. Według niego fundacja naruszyła statut. Zamiast przeznaczyć pieniądze na zapisane w nim cele finansowała kampanie polityczną Prawa i Sprawiedliwości.

 

- Kiedy fundacja sprzeniewierza środki i nie daje ich na działalność, tylko na kampanię polityczną partii rządzącej, to nie wyobrażam, sobie aby zarząd jakiejkolwiek spółki Skarbu Państwa w kolejnych latach przekazywał jakiekolwiek pieniądze - stwierdził Neumann.

 

PO złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie finansowania kampanii "Sprawiedliwe Sądy" - zapowiedział w poniedziałek szef klubu Platformy Sławomir Neumann.

 

 

"Afera na Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS"

 

- Afera billboardowa jest faktem. Na Nowogrodzkiej w siedzibie PiS, w dzień kiedy prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy - tam te decyzje zapadły: że będzie kampania. Tam były osoby, które decyzje podejmowały i potem realizowały - podkreślił szef klubu PO.

 

Dopytany, czy mówi to na podstawie potwierdzonych informacji, czy podejrzeń, powiedział: - Trudno nie kojarzyć faktów, kiedy po ogłoszeniu, że prezydent będzie wetował dwie ustawy, najważniejsi politycy PiS spotykają się na Nowogrodzkiej w siedzibie PiS-u, rozmawiają. Spotykają się osoby, które założyły spółkę Solvere (operator kampanii "Sprawiedliwe Sądy" - red.). Siedzą tam tego samego dnia, następnego dnia. Te same osoby kupują domenę sprawiedliwesady.pl. No nie ma takich przypadków, naprawdę - stwierdził Neumann.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie