Dziesiątki tysięcy euro pocięte i spuszczone w toalecie. Banknoty zatkały rury

Świat
Dziesiątki tysięcy euro pocięte i spuszczone w toalecie. Banknoty zatkały rury
pixabay/public domain

Szwajcarska prokuratura ustala, dlaczego w Genewie ktoś pociął i spuścił w toalecie dziesiątki tysięcy euro. Pocięte banknoty o nominale 500 euro znaleziono w rurach odpływowych toalet w oddziale banku UBS i trzech pobliskich restauracjach. Sprawa wyszła na jaw, gdy spuszczone z wodą pieniądze zatkały odpływy i konieczna okazała się naprawa. Jej koszt szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy franków.

Niszczenie banknotów nie jest w Szwajcarii przestępstwem, ale prokuratura sprawdza, czy ta sprawa nie ma związku z jakimś przestępstwem.

 

- Staramy się ustalić, skąd pochodzą te pieniądze i czy popełnione zostało przestępstwo - powiedział BBC przedstawiciel genewskiej prokuratury Vincent Derouand, dodając: "To oczywiście bardzo zaskakująca sprawa".

 

Zostaną wycofane z obiegu

 

Banknoty o najwyższym nominale 500 euro mają zostać wycofane z obiegu w 2018 roku; pozostaną legalnym środkiem płatniczym, ale Europejski Bank Centralny przestanie je emitować.

 

Jest to spowodowane przez obawy, że banknoty o dużym nominale i duże ilości gotówki są wykorzystywane do finansowania wielu przestępstw, m.in. terroryzmu, a także w korupcji i procederze prania brudnych pieniędzy. Komisja Europejska wszczęła w tej sprawie własne dochodzenie.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie