Dwie kobiety skazane na długoletnie pobyty w kolonii karnej za przygotowywanie zamachu w Rosji

Świat
Dwie kobiety skazane na długoletnie pobyty w kolonii karnej za przygotowywanie zamachu w Rosji
Pixabay.com/succo

W sądzie wojskowym w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, zapadły w poniedziałek wyroki dla dwóch kobiet oskarżonych o przygotowywanie zamachu w tym mieście: Natalia Griszyna została skazana na 9 lat, a Tatiana Karpienko - na 14,5 roku kolonii karnej.

Obie były oskarżone o przygotowywanie ataku terrorystycznego i posiadanie materiałów wybuchowych oraz wspieranie działalności terrorystycznej. Griszyna miała też postawiony zarzut nakłaniania do przestępstwa. W ostatnim słowie podczas procesu kobiety odrzuciły te oskarżenia.

 

Namawiały do ataku samobójczego


Według śledczych kobiety były zwolenniczkami radykalnego islamu i namawiały trzecią kobietę Wiktorię Siemionową do dokonania zamachu samobójczego w jednym z centrów handlowych w Rostowie nad Donem.

 

Proces Siemionowej, która współpracowała ze śledczymi, toczył się oddzielnie. W lipcu sąd skazał ją na trzy lata kolonii karnej i rok ograniczenia wolności.

 

O zatrzymaniu kobiet oskarżonych o przygotowywanie zamachu lokalne media w Rostowie nad Donem informowały w styczniu 2016 roku. Podawano wówczas, że zatrzymane są w wieku od 20 do 25 lat. Karpienko pochodzi z obwodu rostowskiego, Griszyna urodziła się w Kazachstanie. Obie studiowały na jednej z rostowskich uczelni.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie