Donald Trump krytykuje ONZ za "biurokrację i złe zarządzanie"

Świat
Donald Trump krytykuje ONZ za "biurokrację i złe zarządzanie"
PAP/EPA/JUSTIN LANE

W pierwszym oficjalnym wystąpieniu na forum ONZ prezydent USA Donald Trump w poniedziałek skrytykował tę organizację za "biurokrację i złe zarządzanie" oraz zaapelował o reformę, dzięki której osiągnie ona "pełny potencjał".

- ONZ nie osiągnęła pełnego potencjału przez biurokrację i zarządzanie - oświadczył Trump w siedzibie ONZ w Nowym Jorku na spotkaniu ws. reformy ONZ, zorganizowanym przez USA z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

 

Od 2000 roku budżet ONZ wzrósł o 140 proc., a liczba pracowników się podwoiła, tymczasem "wyniki nie odpowiadają poniesionym nakładom" - powiedział.

 

Według ambasador USA przy ONZ Nikki Haley 128 ze 192 państw członkowskich podpisało przygotowaną przez Stany Zjednoczone 10-punktową deklarację polityczną wspierającą reformatorskie wysiłki Guterresa. W deklaracji mowa jest m.in. o "większej przejrzystości i odpowiedzialności za wydawane środki". "Zmiana jest pilnie potrzebna" - podkreśliła Haley.

 

"ONZ musi stać się bardziej elastyczna, skuteczna i sprawna"

 

Szef ONZ zapewnił Trumpa o woli przeprowadzenia zmian i podziękował mu za wsparcie. Zadowalający "stosunek kosztów do wyników podczas dążenia do wspólnych wartości" to wspólny cel, a ONZ musi stać się bardziej "elastyczna, skuteczna i sprawna" - podkreślił.

 

Trump powiedział też, że żadne państwo członkowskie nie powinno być zmuszone do nieproporcjonalnego udziału w kosztach działania ONZ. Jak zauważa agencja dpa, USA są zdecydowanie najhojniejszym płatnikiem na rzecz zarówno 16 misji pokojowych na świecie, jak i regularnego budżetu ONZ.

 

Obecna doroczna 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku rozpoczęła się 12 września i potrwa do 25 września.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie