Irakijczycy zatrzymani przy granicy z Polską zniknęli z ośrodka dla uchodźców w Niemczech

Świat
Irakijczycy zatrzymani przy granicy z Polską zniknęli z ośrodka dla uchodźców w Niemczech
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/Abir Abdullah

Niemal wszyscy Irakijczycy zatrzymani w nocy z piątku na sobotę w Brandenburgii, blisko granicy z Polską, zniknęli z ośrodka dla uchodźców w Eisenhuettenstadt. Zatrzymanych obcokrajowców przewieziono tam po wykryciu nielegalnego przekroczenia granicy - podaje "Berliner Zeitung".

W ośrodku w Eisenhuettenstadt na południe od Frankfurtu nad Odrą pozostało dwóch z 50 Irakijczyków zatrzymanych na autostradzie A12 nieopodal granicy z Polską.

 

Zostało dwóch. Reszty brak

 

Według dziennika "Berliner Zeitung" są to nastolatek podróżujący bez opiekunów oraz jeszcze jedna osoba, która schowała się pod łóżkiem.

 

Gazeta pisze w poniedziałek, że pozostali migranci zostali prawdopodobnie zabrani z ośrodka przez krewnych mieszkających w innych częściach Niemiec.

 

- Pokoje są puste - powiedział kierownik placówki Frank Nuernberger.

 

Niemiecka policja w nocy z piątku na sobotę zatrzymała jadącą w kierunku Berlina ciężarówkę na autostradzie A12 w okolicach zjazdu na Muellrose, ok. 10 km od granicy z Polską.

 

Byli wcześniej zarejestrowani w Rumunii

 

46-letni Turek - kierowca pojazdu trafił do aresztu. W areszcie przebywa też 26-letni Syryjczyk, podejrzany o współpracę z przemytnikami, który jako jedyny z grupy miał dokument tożsamości.

 

Z ustaleń policji wynika, że migranci byli wcześniej zarejestrowani w Rumunii. Ich odciski palców znajdują się w europejskim systemie komputerowym Eurodac - pisze "Berliner Zeitung". Zgodnie z tzw. systemem dublińskim powinni zostać odesłani do Rumunii.

 

Według gazety, niemiecka policja obawia się, że przemytnicy ludzi będą w coraz większym stopniu wykorzystywać tzw. trasę wschodnią, biegnącą przez Słowację i Polskę bądź Czechy. W minionych tygodniach na terenie Niemiec zatrzymano kilka grup migrantów z tego kierunku.

 

Kilka dni wcześniej po niemieckiej stronie granicy w Bad Muskau na terenie kraju związkowego Saksonia zatrzymano 40 Irakijczyków. Z zeznań migrantów wynika, że przemytnicy dowieźli ich ciężarówką z Turcji w pobliże polskiego przejścia granicznego w Łęknicy.

 

PAP

dk/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie