"Soczewica z trzęsienia ziemi". Kulinarny skarb Umbrii trafi na stoły

Świat
"Soczewica z trzęsienia ziemi". Kulinarny skarb Umbrii trafi na stoły
Pixabay.com/Insideout1/CC0 Creative Commons
Zdjęcie ilustracyjne

Do sklepów we Włoszech i za granicą trafią wkrótce pierwsze partie cenionej przez koneserów soczewicy z terenów zeszłorocznego trzęsienia ziemi w okolicach Nursji w Umbrii. To, że udało się ją tam zasiać i zebrać uważa się za symbol odrodzenia tych stron.

"Soczewica z trzęsienia ziemi" - tak nazywa się obecnie uważaną za najlepszą odmianę uprawianą od lat w okolicach zburzonego częściowo miasteczka Castelluccio. Ten kulinarny skarb Umbrii ma certyfikat chronionego oznaczenia geograficznego.

 

W sierpniu, a więc 10 miesięcy po katastrofalnym wstrząsie, soczewica z Castelluccio została zebrana i przygotowana do sprzedaży. Przypomina się, że wiosną rolnicy, aby ją zasiać dostali się na swoje pola dzięki pomocy ciężkiego sprzętu, bowiem zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w październiku ub. r. drogi były nieprzejezdne.

 

Jeden z rolników Gianni Coccia powiedział agencji prasowej Ansa, że trwają kontrole zbiorów by potwierdzić ich jakość, tak aby zachowały swoje certyfikaty.

 

Zbiory z Castelluccio trafią na stoły we Włoszech a ich niewielka część jako prawdziwy rarytas także za granicę, głównie do Japonii i Wielkiej Brytanii.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie