Marzy, by na jeden dzień zostać astronautką. Kanclerz Niemiec odpowiadała na pytania dzieci

Świat
Marzy, by na jeden dzień zostać astronautką. Kanclerz Niemiec odpowiadała na pytania dzieci
PAP/EPA/Felipe Trueba

Uwielbia rosół i spaghetti, jej ulubione zwierzę to jeż, a sama marzy, by na jeden dzień zostać astronautką - ujawniła kanclerz Niemiec Angela Merkel w niedzielę na specjalnej konferencji prasowej w Berlinie. Podczas spotkania pytania zadawały tylko dzieci.

W reakcji na otwarte zaproszenie macierzystej partii Merkel, chadeckiej CDU, na spotkaniu z panią kanclerz pojawiło się ponad 150 dzieci w towarzystwie rodziców, ale tylko tym pierwszym wolno było zadawać pytania.

 

Wydarzenie, zorganizowane przez CDU na tydzień przed wyborami parlamentarnymi, odbyło się w dawnym centrum handlowym w modnej berlińskiej dzielnicy Mitte, gdzie obecnie znajduje się sztab wyborczy partii.

 

Najszczęśliwszy dzień: ten, w którym poznała męża

 

Szefowa rządu cierpliwie wysłuchiwała stawianych jej pytań, m.in. o to, kiedy był najszczęśliwszy dzień jej życia; dzień, w którym poznała swego przyszłego męża Joachima - brzmiała odpowiedź.

 

Choć starsze dzieci nerwowo odczytywały z przygotowanych kartek poważne pytania o elektrownie węglowe, zanieczyszczenie oceanów czy priorytety jej rządu po ewentualnej wygranej w wyborach (odpowiedź Merkel - szybsza cyfryzacja i opieka po lekcjach nad uczniami szkół podstawowych), to młodsi uczestnicy byli zaciekawieni przede wszystkim samą Merkel.

 

- Kiedy wyleciał pani pierwszy ząb? - chciała wiedzieć jedna z dziewczynek, niepewnie dotykając chwiejącej się jedynki we własnych ustach. - Kiedy zaczęłam chodzić do szkoły i byłam mniej więcej w twoim wieku - odpowiedziała Merkel z uśmiechem.

 

Czas na zadawanie pytań wydłużony

 

Szefowa rządu Niemiec zdradziła ponadto, że jej ulubiony kolor to bladoniebieski, najbardziej lubi nosić wygodne rozpinane swetry oraz że w wolnym czasie pływa i pracuje w ogrodzie.

 

Merkel wyraźnie dobrze bawiła się w towarzystwie dzieci i cieszyła z ich zainteresowania do tego stopnia, że pozwoliła na wydłużenie czasu na zadawanie pytań. Następnie wraz z dziećmi tańczyła do dźwięków muzyki pop i zachęcała je do pozowania do wspólnego zdjęcia - ku widocznemu zaskoczeniu własnych doradców.

 

Wszystko wskazuje na to, że dzieci również bawiły się dobrze. Zajadając się popcornem, lodami, goframi i hot-dogami, powitały Merkel oklaskami, a później cierpliwie stały w kolejce po jej autograf.

 

W wyborach do Bundestagu, które odbędą się 24 września, Merkel będzie ubiegać się o czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Sondaże prognozują zdecydowane zwycięstwo jej bloku CDU/CSU nad SPD Martina Schulza.

 

Za tydzień o tej porze będziemy już wiedzieli, kto wygra wybory i zostanie kanclerzem Niemiec. Relacja Tomasza Lejmana.

 

 

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie