Pakistan: chrześcijanin skazany na śmierć. Miał ośmieszyć Mahometa. Oskarżył go przyjaciel

Świat
Pakistan: chrześcijanin skazany na śmierć. Miał ośmieszyć Mahometa. Oskarżył go przyjaciel
Pixabay.com/Etereuti/CC0 Creative Commons

Chrześcijanin został skazany przez sąd we wschodnim Pakistanie na karę śmierci za bluźnierstwo. - Mężczyzna został oskarżony przez swego bliskiego przyjaciela o propagowanie antyislamskich materiałów - powiedział jego obrońca w piątek.

Bluźnierstwo i znieważanie proroka Mahometa w większościowo muzułmańskim Pakistanie jest karane śmiercią.

 

Większość oskarżeń wnoszona jest przeciwko przedstawicielom mniejszości.

 

35-letniego Nadeema Jamesa aresztowano w lipcu 2016 r. Został oskarżony przez swego przyjaciela o rozpowszechnianie przy pomocy aplikacji WhatsApp materiałów ośmieszających proroka Mahometa.

 

Student pobity na śmierć

 

Nie jest to pierwszy przypadek prześladowania ludzi oskarżanych o bluźnierstwo w Pakistanie. Od 1990 r. - jak podaje Reuters - zginęło lub zostało zabitych co najmniej 67 osób na tym tle.

 

W kwietniu b.r. student Mashal Khan został pobity na śmierć po akademickiej dyskusji na temat religii. Jego śmierć odbiła się szerokim echem w Pakistanie; w związku z jego śmiercią aresztowano 20 studentów i kilku wykładowców.

 

W 2011 roku, ochroniarz gubernatora prowincji Pendżab, Salmana Taseera, zamordował swego szefa, po tym, gdy ten zaapelował o wprowadzenie zmian i zreformowanie prawa dotyczącego bluźnierstwa.

 

Morderca Taseera, którego egzekucja została wykonana w ubiegłym roku, został okrzyknięty męczennikiem przez religijnych integrystów.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie