Nepal zmierzy Mount Everest. Prace potrwają dwa lata

Technologie
Nepal zmierzy Mount Everest. Prace potrwają dwa lata
Pixabay.com/Simon/CC0 Creative Commons

Nepal po raz pierwszy zmierzy najwyższy szczyt globu - Mount Everest. - Celem jest sprawdzenie czy na jego wysokość miało wpływ trzęsienie ziemi, które dotknęło kraj w 2015 roku - poinformował rząd nepalski.

Oficjalnie wysokość Mount Everestu, położonego na granicy Nepalu z Chinami, wynosi 8848 m n.p.m. - według pomiaru wykonanego w 1955 roku.

 

Tę wysokość kwestionowali jednak naukowcy. Górę mierzono przy pomocy satelity (8850 m), a także specjalnego pryzmatu służącego do wykonania pomiaru laserowego (8846 m). W 2005 roku Chińczycy dokonali pomiaru bez pokrywy śnieżnej na wierzchołku (8844,43 m).

 

- Nepal nigdy nie mierzył Mount Everestu, mimo że szczyt leży na jego terytorium. Chcemy udowodnić naszemu narodowi, że kraj jest zdolny tego dokonać - powiedział agencji AFP przedstawiciel służb rządowych Ganesh Prasad Bhatta. Prace specjalnej komisji ekspertów z Nepalu i z zagranicy mają potrwać dwa lata.

 

W kwietniu 2015 roku trzęsienie ziemi w Nepalu o sile 7,8 stopni w skali Richtera spowodowało śmierć blisko 9 tys. osób. Zginęło m.in. 19 osób w zasypanej przez lawinę bazie himalaistycznej na stoku Mount Everestu. Według niektórych obserwatorów kataklizm wywołał trwałe zmiany na najwyższym szczycie Ziemi.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie