Kolej coraz bezpieczniejsza. Spada liczba wypadków

Polska
Kolej coraz bezpieczniejsza. Spada liczba wypadków
Polsat News

Rok 2016 był kolejnym, w którym odnotowano zmniejszenie liczby wypadków na kolei - poinformował Urząd Transportu Kolejowego (UTK). W 2016 r. liczba wypadków spadła o 8,9 proc. do 581 z 638 zanotowanych w roku 2015.

Jak informuje UTK liczba ofiar wypadków na sieci kolejowej w 2016 r. spadła do 263 z 321 rok wcześniej. W tym liczna ofiar śmiertelnych spadła do 169 z 228 w roku 2015.

 

"Bezpieczeństwo jest pochodną jakości w transporcie kolejowym"

 

UTK poinformował też, że w 2016 roku doszło do 212 wypadków na przejazdach i przejściach kolejowych, w których 41 osób poniosło śmierć, a 39 zostało ciężko rannych.

 

"Rok 2016 należy ocenić pozytywnie w kontekście bezpieczeństwa. Nie można jednak zapominać, że bezpieczeństwo jest pochodną jakości w transporcie kolejowym, a ta jakość tworzona jest codzienną pracą i zaangażowaniem wszystkich osób związanych z transportem kolejowym" - powiedział cytowany w komunikacie Ignacy Góra, prezes UTK.

 

Urząd przypomina, że od ubiegłego roku zdarzenia na bocznicach kolejowych są wliczane do ogólnej liczby zdarzeń. W ubiegłym roku wzrósł poziom zgłoszeń incydentów kolejowych czyli zdarzeń o najniższych konsekwencjach, które w poprzednich latach były mocno niedoszacowane. Dlatego w 2016 roku zarejestrowano 837 incydentów, czyli o ponad 65 proc. więcej niż w roku poprzednim.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie