Tajfun zbliża się do Wietnamu. Ewakuowano blisko 47 tys. osób

Świat
Tajfun zbliża się do Wietnamu. Ewakuowano blisko 47 tys. osób
PAP/EPA/STRINGER

W Wietnamie ewakuowano ok. 47 tys. mieszkańców środkowej części kraju w związku ze zbliżającym się tajfunem Doksuri. Ulewne deszcze i wiatr wiejący z prędkością 155 km na godzinę mają dotrzeć do Wietnamu w piątek wieczorem.

W związku z alarmem ogłoszonym przez lokalne władze tysiące mieszkańców prowincji Ha Tinh opuściło swoje domy. Według agencji EFE w piątek spodziewane są ewakuacje kolejnych trzech regionów środkowego Wietnamu.

 

Na obszarach objętych ryzykiem przejścia żywiołu zabroniono rybakom wypływać w morze. Zmobilizowano ponadto 250 tys. żołnierzy, którzy w razie potrzeby mają nieść pomoc.

 

4 osoby zginęły, 18 zaginęło

 

Doksuri, tajfun czwartej kategorii w pięciostopniowej skali, przybrał na sile po przejściu przez Filipiny jako burza tropikalna. Na Archipelagu Filipińskim żywioł spowodował śmierć czterech osób, a 18 ludzi uważa się za zaginionych. Są też spore straty materialne.

 

W czwartek wicepremier Wietnamu Trinh Dinh Dung ostrzegł, że nadchodzący tajfun może być najgorszą tego rodzaju klęską żywiołową, jaka dotknęła kraj w ciągu ostatniej dekady.

 

Agencja EFE zaznacza, że burze tropikalne często zdarzają się w środkowej części Wietnamu w okresie od maja do października.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie